Мобилно меню

2.6 1 1 1 1 1 Rating 2.60 (5 Votes)
1_43.jpgКолосалните усилия, които полага украинското държавно ръководство, за да създаде в Украйна нова поместна православна църква, може да доведат още тази година до обявяване на автокефалия от страна на каноничната Украинска православна църква (Московска патриаршия). Това е мнението на зам. декана на центъра по украинистика в Историческия факултет на Московския държавен университет Богдан Беспалко.

"Сегашните процеси в Украйна, които протичат в Украинската православна църква към МП, се характеризират от няколко фактора. Един от тях е влиянието на държавата в църковния живот, опитите за намеса, формирането на паралелна църковна структура национална по съдържание и православна по форма..От друга страна, това са външните агенти като Ватикана. Сега тези процеси се активизираха, тъй като през 2004 г. в Украйна дойдоха на власт изцяло прозападни сили, които си поставиха за цел създаването на т.нар. поместна църква".

"Може да се предположи, че отсега нататък натискът върху каноничната Украинска църква ще се увеличава. Трудно е да се предвиди как точно ще завърши това, защото по правило църковните структури не са държавни и те следват друга логика. Най-вероятно е в Украйна да настъпи нов разкол. Определена част от православните ще пожелаят да останат под управлението на Московския патриарх Алексий II, а други е възможно да искат да преминат към Сръбската патриаршия или към някоя друга. Съществува определена част от Църквата, която желае автокефалия, и друга, която категорично не я желае. Натискът от страна на държавата ще продължи да нараства и е напълно възможно да стигне до там, че да се опитат да съединят в едно не само каноничната Украинска църква и Киевската патриаршия (на Филарет Денисенко), но дори с гръко-католическата църква (униатите) в Украйна".
 
"Още повече, че в самата Украинска православна църква (МП) има хора, които открито лобират за създаването на национална, както те считат, църква. Към тях може да причислим преди всичко епископ Александър Дробинко, а също и много свещеници, като например отец Пьотр Зуев и Андрей Дудченко. Тези хора заемат ключови постове в пиар структурите на УПЦ (МП), затова осъществяват информационна политика, насочена към постигане на канонична автокефалия. Тази тенденция прозира дори в богослужението, като например, че митрополит Владимир служи по патриаршеския чин, което той няма право. Или в това, че Московският патриарх не е споменаван по време на литургия, както би трябвало да бъде", твърди руският експерт. "В групата по създаване на поместна църква влиза и братът на президента Пьотр Ющенко. Съответно, опирайки се на тези хора, и на други сили, които желаят автокефалията, през тази година най-вероятно ще бъде свикан събор, който трябваше да се събере още през декември, и този събор просто ще постави Московския патриарх пред свършен факт, като обяви автокефалия".

Regions.ru/ Благовест Инфо

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kc8p 

Разпространяване на статията: