Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
1_38.jpgБроят на самоубийствата по света се е увеличил с 60% за последните 50 години и правителствата трябва да сторят нещо, за да спрат хората да отнемат живота си. Това твърди Световната здравна организация в съобщение по повод Международния ден за предотвратяване на самоубийствата.

Всеки ден на планетата около 3 хиляди души се самоубиват. Това означава, че на всеки 30 секунди някой отнема живота си, обяснява базираната в Женева организация на ООН по здравеопазването.

На всеки самоубил се се падат по над 20 неуспешни опита.

Увеличаването на самоубийствата е особено отчетливо в развиващите се държави, където системата на здравеопазването е силно затормозена от заразни болести като СПИН. На живота си посягат хора от всички възрастови групи и затова властите трябва да подходят към проблема с програми и за млади, и за възрастни, допълват от СЗО.

Самоубийството е една от трите основни причини за смърт сред хората на възраст между 15 и 34 години. Повечето случаи на отнемане на собствения живот обаче са в по-горната възрастова група.

“Самоубийството е един импулсивен акт, който може да бъде преходен или да продължи от няколко часа до няколко дни”. Това каза психологът Мария Митева по повод Световения ден за предотвратяване на самоубийствата.

Тя уточни, че характерно за самоубийците е, че при тях се бори една дилема - дали да живеят или да умрат. “Така много от хората, които са с такива намерения, всъщност търсят помощ и не искат да умрат. Ако в този момент някои обърне внимание на техните призиви, вероятността този човешки живот да бъде спасен е много голяма”, каза още Мария Митева и допълни, че по изследвания на Световното здравна организация всяка 40 минута в света човек се самоубива.

По думите й ако разделим честотата на самоубийствата, хората в млада възраст са едната от групите, които най-често посягат на живота си. Другата група са хората в по-напреднала възраст над 70 години. “Най-склони към самоубийство са хората, изпаднали в депресия, хора с раздвоение на личността, алкохолици или други хора с психични разстройства”, бе категорична психологът Мария Митева.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a49u 

Разпространяване на статията: