Мобилно меню

2.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 2.67 (9 Votes)
John_Tavener.jpgВ бившата църква "Св. Ирина" в Истанбул в събота ще прозвучи 70-минутната музикална композиция "Прекрасните имена на Аллах", написана по поръка на принц Чарлз от британския композитор Джон Тейвънър. Той е един от най-известните британски композитори в момента, работещ в областта на религиозната музика. След атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ той се съсредоточава върху музика, свързана с мюсюлманския мистицизъм. Новата мащабна работа на композитора е посветена на 99-е епитета или имена, с които Коранът нарича Аллах. Тя има елементи на хорово пеене на арабски език и за изпълнението са привлечени 200 музиканти от симфоничния оркестър и хорът на BBC.

Премиерата на "Прекрасните имена" се състоя в Лондонската катедрала Уестминстър. След концерта принц Чарлз беше подложен на остра публична критика, съобщава "Turkish Daily News". Пред катедралата множество хора, включително и католически свещеници, протестирали против изпълнението на произведението в християнски храм.

Самият автор Джон Тейвънър е роден в презвитерианско семейство, но през 1977 г. под влияние на митрополит Антоний Сурожски приема православието и става член на Руската православна църква. След обръщането си към православието той създава редица произведения, вдъхновени от източното православие, най-известното между които е "Благодарствен акатист", посветено на 1000-годишнината от християнизирането на Русия. По непотвърдена информация Джон Тейвънър в последно време се е увлякъл по ислямския суфизъм. В момента той е най-известният и богат британски композитор на острова.

Църквата в Истанбул е първата международна сцена на новата музикална творба. "Св. Ирина" е построена през 4 век на мястото на развалините на храм на Афродита при император Константин и до построяването на "Св. София" била централен храм на Византийската империя. През 381 г. в нея се провежда Вторият Вселенски събор. След завладяването на Константинопол през 1453 г. църквата е превърната в оръжеен склад, а по-късно - в музей. Днес бившият храм се използва главно като концертна зала.

Интерфакс, Благовест-инфо

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a4p8 

Разпространяване на статията: