Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Българската православна общност в Истанбул днес организира празненство в чест на идването на новия посланик на България в Анкара Бранимир Младенов. То се състоя в екзархийския комплекс в квартал Шишли и се превърна в значително културно и социално събитие.

Освен Бранимир Младенов присъстваха намиращият се в Истанбул на връщане от Азербайджан заместник-председател на Народното събрание Петър Берон, председателят на Комисията по външната политика на НС Соломон Паси, заместник-кметът на община Чишли Баскен Рън, директорът на Дирекция "Вероизповедания" на МС Иван Желев и много представители на българската общност, генералните консули в Истанбул Руско Георгиев и в Одрин Ангел Ангелов.
Св. литургия в неделя на всички светии беше отслужена от българския свещеник Ангел Велков. Пя хорът на българските църкви в Цариград. Богомолците бяха особено многобройни в този празничен ден. Сред тях както обикновено имаше две групи от десетки жени - бесарабски българи и гагаузки, които работят в Истанбул и предпочитат да се черкуват в нашите храмове.

От името на българското църковно настоятелство председателят Васил Лязев подчерта подкрепата и помощта, която истанбулските българи са намирали в лицето на Бранимир Младенов и преди, когато беше генерален консул в Истанбул, а и сега, вече като посланик. Той отбеляза, че българите в Истанбул са особено доволни от материалния принос от България (годишният бюджет на екзархията е 50 хиляди долара, който отпуска НС, освен това са гласувани 100 хиляди евро за обновяването на екзархийския комплекс и стотици хиляди левове за храмовете в Цариград и Одрин - бел. ДвериБГ).

Той каза, че турските институции също оказват помощ и посочи за пример община Шишли и истанбулската голяма община, която ремонтира със собствени средства от около 450 хиляди долара основите на желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул.

Заместник-кметът на община Шишли г-н Баскен Рън специално се спря на факта, че там отделят изключително внимание на многообразието от религии и култури. Ние не правим разлика между вяра, религия и култура, каза той. В района на нашата община живеят представители на различни общности и култури. Това е една мозайка и ние полагаме всички усилия различните култури да живеят и се развиват в цялата им красота.

След това посланик Бранимир Младенов, Петър Берон и Васил Лязев прерязаха лентата на обновените административни сгради в екзархийския комплекс, а отец Ангел ги освети.

До неотдавна те бяха изоставени бараки, но сега са обновени и превърнати в офиси, работни помещения за дружество "Радост" от църковното настоятелство. Обновени и боядисани, те придават още по-голяма красота на и без друго красивия екзархийски комплекс. 

Обновяването на помещенията е извършено почти изцяло от Дирекция "Вероизповедания" и около 20 на сто със средства на българската общност. Директорът по вероизповеданията Иван Желев обаче подчерта, че това е станало възможно благодарение на инициативността на истанбулските българи. "Дирекция "Вероизповедания" само координира, а всичко това става реално с труда на българската общност, с помощта на българските
консулства, на Народното събрание, но и на турските институции", каза той.

Певчески хор "Чайка" от град Варна изпълни богата музикална програма.

Настроението на българската общност до известна степен беше помрачено от съобщението, че в истанбулската прокуратура е бил подаден иск с мотива, че постройката била незаконна и се искало нейното събаряне. Искът бил подаден също от представители на истанбулската общност.

Източник: БТА - Нахиде Дениз
и соб. инф.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6a6 

Разпространяване на статията: