Мобилно меню

4.6818181818182 1 1 1 1 1 Rating 4.68 (22 Votes)

1SAM 0347На празника Вход Господен в Йерусалим българската православна църковна община в Париж ще празнува „втория” си храмов празник. На този ден преди 7 години пристъпихме прага на своя храм. С намирането и обзавеждането на този храм или по-скоро с църковното настоятелство, избрано през 2004 г. започна възраждането на църковната ни общност, на която сега имаме радостта на бъдем членове. Прекъснати бяха създадените стари и властвали дълго време порочни практики, обезмислящи усилията на много хора да се приобщят към църквата и да водят църковен живот. 

Господ даде да имаме църква. В тази дума църква се събират заедно и общата ни вяра в Бога и изповядването Му, т.е. цялата ни общност, малкият ни, но красив храм, в който се води вече 7 години църковен живот и който вече 7 години не е затворил вратите си в неделен ден.

Създадохме тази църква с любов, затуй това е нашата църква, ние сме църквата, църквата не е тухли и сгради, в които може и да няма хора, които да прекрачат прага й, защото има и такива случаи. Църквата е общност от хора, събрани в Христовото име и служещи Му.

Милост Божия e, че църквата ни има в тези години за предстоятел архимандрит Емилиян Боцановски. С търпение и смирение той извървя своя път, участва във всички дела по съграждането на това ново начало, положи в градежа й душата си.

На Възкресение Христово миналата година беше ръкоположен за свещеник богословът Иван Карагеоргиев. Ръкоположението му в двете степени беше извършено от двама епископи и осем свещеника от различни братски православни църкви, което нарекохме тогава „Тържество на православието” (тук). Една година по-късно можем да кажем: „Дойде благодат върху благодат!” Нашата енория има ярко присъствие в живота на православен Париж и много, много приятели в Христа.

Една година обаче не се получава за отец Иван държавната помощ, която Дирекция "Вероизповедания" на МС трябва да изплаща на свещениците от задграничните епархии на БПЦ. Нека да уточним, ние не търсим пари от обеднелия български народ, ние търсим парите, заделени от държавния бюджет, събрани от българските данъкоплатци и предадени на дирекцията по вероизповеданията за разпределение по предназначение и не достигнали предназначението си, т. е. отишли другаде. Обърнахме се като църковно настоятелство, където и към когото трябва, но не получихме отговор. На отворени ли или на затворени врати почукахме?

Но сега дните, в които сме, ни карат да тръгнем с Христос в сърцето си към Витания и Йерусалим!

На снимката: Откриване назложбата на български икони в Париж през април 2012 г. На първия ред са тогавашният български посланик и сега министър-председател на временното правителство Марин Райков, неговата съпруга, Константийският епископ Антоний и Команският архиепископ Гавриил (бивш предстоятел на руските църковни общини в Западна Европа под цариградска юрисдикция, сега оттеглил се на покой).


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x8hac 

Разпространяване на статията: