Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (20 Votes)

Гръцкият архиепископ Йероним разпространи официално изявление, адресирано до премиера на Гърция, парламента, министри, както и до посланиците от страните в ЕС и ръководните му органи. Тема на изложението му са появилите се в западните медии публикации, че Гръцката православна църква не поема тежестите по преодоляването на гръцката криза, тъй като е освободена от данъци и се ползва с големи привилегии. Главата на ГПЦ определя тези твърдения като дезинформация и създаване на митове във вреда на Църквата. В откритото си писмо архиеп. Йероним пише, че данъчните облекчения за Гръцката църква са били отменени на 23 април 2010 г. и сега с данък не се облагат само богослужебните сгради и социалните заведения на Църквата. Така че ГПЦ плаща: 1) данък за недвижима собственост (при това с троен коефициент в сравнение с другите обществени организации), 2) данък за отдаване под наем на църковна собственост с коефициент 20% от стойността на недвижимата собственост (тоест по-висок отколкото при частните лица), 3) допълнителен данък върху доходите от сгради и аренда на земи с коефициент 3%, 4) предплата на дължимия данък за следващата година с коефициент 55% от размера на споменатия допълнителен данък, 5) данък върху завещаните или подарените на Църквата собствености с коефициент 0,5% от тяхната стойност. Освен това 2.50% данък се плащат върху всяко дарение на вярващите в Църквата и върху внесените пари за всяко отслужено тайнство или треба. Общо за изминалата 2011 г. Църквата е платила 12 584 139.92 евро.

Относно заплатите, които държавата изплаща на духовенството, архиепископ Йероним пише, че то е въз основа на задълженията, поети от държавата към Църквата през 1833 г., когато две трети от нейното имущество е национализирано. Впоследствие 96% от останалата недвижима собственост преминава също във владение на държавата - или чрез едностранен държавен акт, или като дар от страна на Църквата преди всичко с цел оземляване на бежанците от Мала Азия в 20-те години на 20 век.

Най-важните обществени сгради в столицата - академичните сгради, болниците и др. - са построени върху земя, дарена от Църквата.

Към настоящия момент по-голямата част от останалата собственост са гори, които според действащото законодателство не могат да се ползват. Що се отнася до останалите недвижимости в рамките на градовете, то държавата ги ползва за обществени учреждения и поради недостатъчно средства в общините не изплаща на Църквата компенсации за ползването им.

Основен източник на доходи на Гръцката църква е изплащането на наеми за църковната собственост и дивиденти от акции в банките. От 2008 г. е прекратено изплащането на дивиденти на акционерите. Въпреки това през 2010 г. ГПЦ реши да подкрепи икономиката в страната и увеличи акционерния си капитал в Националната банка на Гърция (известната и у нас NBG - б. р.) с 27 милиона евро. Днес тези акции, освен че не носят дивиденти, имат почти нулева стойност при продажба.

Архиеп. Йероним подчертава също, че Гръцката църква няма доходи от икономическа или търговска дейност.

Що се отнася до благотворителната дейност, която Църквата осъществява днес, то тя издържа 2 325 пункта за помощи за бедни, 85 дома за възрастни хора, 36 приюта, 10 ясли, 10 детски градини, 10 болници, 13 медицински учреждения за хронично болни, над 200 центъра за безплатно раздаване на храна, 8 социални заведения за инвалиди, 6 приюта за бездомници, магазини с безплатни продукти за бедни и др. През 2010 г. Гръцката църква е изразходила за благотворителна и социална дейност 96 234 510.47 евро. Тези данни не засягат Крит, Додеканезите и Атон, които са под юрисдикцията на Цариградската патриаршия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3auup 

Разпространяване на статията: