Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (34 Votes)

65744.pРуската православна църква чрез своя представител при съвета на Европа игумен Филип (Рябих) е депозирала в Европейския съд по правата на човека „Съвместно заключение на Представителството на Руската православна църква при Съвета на Европа (със седалище в гр. Страсбург, Франция) и Института за държавно-конфесионални отношения и права (Москва, Русия) за правова оценка относно забраната за носене на християнски кръстове (жалба на Найдя Евейда и Шърли Чаплин против Великобритания)”. Двете жени са подали съдебни искове до Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.

В документа на Руската църква се обосновава правото на християните да носят кръстчета, като се привеждат канонически и юридически доводи за това. Становището е изпратено като експертно мнение във връзка с делото „Найда Евейда и Ширли Чаплин срещу Великобритания”, което ще се разглежда в началото на септември тази година.

В документа се посочва, че в християнството носенето на малки кръстчета на врата е задължително като знак за принадлежността на човека към Църквата и „от древни времена е неделима част от свободата да изповядваш своята вяра в контекста на християнските многовековни традиции”.

В заключителната част на експертното мнение на Руската православна църква се казва, че „фактическата забрана от страна на държавата за носене на християнски кръстчета, което е „сдържана” форма на проява на религиозна принадлежност, т. е. не накърнява основните права и свободи на околните хора, представлява неправомерна забрана на християните да разкриват религията, която изповядват, да проявяват своята религиозно-културна идентичност и религиозна принадлежност, и е акт на дискриминация на вярващите, който цели изгонването на християните от публичното пространство (целия текст на становището виж тук).

Найда Евейда работела на регистратурата на Бритиш еъруейз (Британските въздушни линии). Била отстранена от работа заради това, че носела християнско кръстче, което се виждало. След намеса от страна на пресата и буря от нападки срещу авиокомпанията през 2007 г. Бритиш ейруейз била принудена да позволи на сътрудниците си да носят символи на религиите, към които принадлежат.

Шърли Чаплин била медицинска сестра. Тя е уволнена заради това, че отказала да носи допълнителни дрехи под униформата си, които да прикрият кръстчето на врата й. Според разпоредбите тя можела да носи християнския символ, само ако не се вижда. Новите униформи на медицинските сестри направили това невъзможно.

В своите жалби до Страсбургския съд двете жени искат да бъде признато, че тяхната свобода да изповядват свободно религията си е била нарушена и те са били подложени на дискриминация на основата на техните религиозни възгледи, а националните съдилища на Великобритания не са защитили правата им.

Източник: Православие.ру


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3auwk 

Разпространяване на статията: