Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (10 Votes)
1_101.jpgПравителството на Марио Монти сложи днес край на една аномалия, заради която Италия рискуваше да бъде наказана от ЕС. Кабинетът отмени освобождаването от данъци, от което се ползваха множество имоти на църквата. Монти, който е убеден католик, обяви промяна в закона за данъците върху недвижимите имоти, чрез която неговото приложение се разширява и върху недвижимите имоти на италианската Римокатолическа църква, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Става дума за имоти, в които се извършват едновременно религиозни и търговски дейности.

Досега Католическата църква в Италия трябваше да плаща данъци за сградите, използвани за търговски цели, но можеше да избягва данъчното облагане за сградите, които имаха двойно предназначение - с търговска и нестопанска цел. Според това правило например беше достатъчно в хотел да се обособи параклис и така той да попадне под режима на освобождаването от данъци, валиден за църквите.

Този парадокс беше разкритикуван първо от малката Радикална партия, която е много враждебно настроена към влиянието на Църквата. Бързо обаче протестът придоби по-големи размери в интернет и в него се включиха дори убедените католици.

Монти дойде на власт през ноември. Той беше критикуван, че не се захваща с това досега и че създава впечатлението, че щади Църквата, докато увеличава данъците на обикновените италианци. Католическата църква в Италия управлява огромно недвижимо имущество, което включва многобройни църкви, хиляди училища, университети, клиники, старчески домове, приемни центрове, но също и хотели, ресторанти, които понякога са доста луксозни, като например френският ресторант "Жива вода" ("L'Eau Vive") близо до Пантеона в Рим или хотела с четири звезди "Понте Систо" (т. е. "Мостът на Сикст", който е историческа и архитектурна забележителност на Рим; мостът е построен от папа Сикст ІV през втората половина на 15 в. - б. р.). Като цяло Църквата притежава най-малко 100 000 сгради на стойност 9 милиарда евро.

Националната асоциация на италианските общини очаква чрез промяната в закона в общинските хазни да постъпят допълнителни 600 милиона евро на година. Решението Монти взе малко преди ЕК да се произнесе по въпроса през април, след като през октомври 2010 г. започна разследване във връзка с данъчните предимства, от които се ползваше Католическата църква в Италия.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3awfw 

Разпространяване на статията: