Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
Ирина СилуяноваВ рамките на ХХ Рождественски образователни четения в Синодалния отдел по благотворителност и социално служение се проведе конференция на тема „Църква и медицина. Етиката и морала в съвременната медицина”, съобщава сайтът Патриархия.ру

Участниците в конференцията обсъдиха проект за Етичен кодекс на православния лекар и други въпроси на биомедицинската етика. За основните положения на Етичния кодекс на православния лекар разказва проф. И. В. Силуянова. Според нея основната задача на кодекса е да напомни на православния лекар за това, че неговата работа и служението на хората изискват борба със собствения  егоизъм, отказ от личния комфорт, спокойствие, отказ от своите законни права, от почивка и привилегии, ако това е необходимо, за да се помогне на болния.

В общите положения на кодекса се казва: „В случаите, когато законодателството влиза в противоречие с християнските морални принципи, лекарите трябва да действат за промяна на закона, тъй като традиционните морални ценности, непосредствено свързани с християнския морал, са по-важни отколкото правните норми на действащото законодателство”.

В документа има призив за искрено участие в живота на болния, а също така и да не се правят компромиси със съвестта. „Православният лекар, без да отказва помощ на болния, е в правото си да не извършва тези видове медицинска интервенция, които противоречат на нравствените му принципи”, се казва в кодекса. Освен това се отбелязва, че „интересите на науката и обществото не могат да стоят по-високо от интересите на човека”.

„Ние виждаме следването на този кодекс като своеобразна мисия на православните лекари”, каза проф. Силуянова.

Основната част от участниците в конференцията гласува за приемането на кодекса. Но както отбелязва проф. Силуянова, следването на Кодекса за професионална етика на православния лекар си остава въпрос на личен избор на всеки медицински работник.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a9ha 

Разпространяване на статията: