Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

Новините в медиите, свързани със срещата на президента Георги Първанов с папа Бенедикт Шестнадесети, събрани от информационна агенция „Фокус“

Българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако Римокатолическата църква предостави част от мощите на св. Кирил, заяви президентът Георги Първанов

БТВ

Президентът Георги Първанов се срещна с папа Бенедикт Шестнадесети. По време на срещата Първанов заяви, че българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако Римокатолическата църква направи жест и предостави на България част от мощите на св. Кирил. Гробът на светеца е в базиликата „Сан Клементе“, където се пазят и част от мощите му. Първанов е на двудневно посещение в Рим и Ватикана по случай 24 май.

Петнадесет минути продължи срещата „на четири очи“ между президента Георги Първанов и папа Бенедикт Шестнадесети. Светият отец прие българската делегация в папската библиотека. Президентът Първанов е третият държавен глава, който има аудиенция при новия папа. Относно идеята да ни бъдат предоставени част от мощите на св. Кирил, президентът заяви, че тя допада на новия папа и тепърва ще се обсъжда нейното осъществяване. Двамата са говорили още за създаване на Кирило-Методиев център у нас – идея, която се зароди още по време на посещението на Йоан-Павел Втори в България през 2002 г. Бенедикт Шестнадесети е приел поканата на президента в бъдеще да посети България.

След аудиенцията папата се обърна на френски език към българската делегация: „Аз се моля да бъде благословена Вашата страна, хората, които Ви придружават и лично Вие и целия народ на тази прекрасна страна България“. Президентът подари на св. отец икона на св. Кирил и Методий, които покойния папа Йоан-Павел Втори обяви за „Съпокровители на Европа“. Това едва ли е случайно като имаме предвид духовното име, което си избра новия папа. Светците-покровители на Европа са трима, а първият сред тях е св. Бенедикт Нурсийски. Освен това св. отец получи от президента реплика на Панагюрското златно съкровище. От името на патр. Максим Доростолският митр. Иларион поднесе братски поздрав на новия папа и му пожела дълголетен и благодатен понтификат. После президентът Първанов се срещна и с държавния секретар на Ватикана Анджело Содано. В криптата на базиликата на Ватикана българската делегация се поклони на гроба на Йоан-Павел Втори. Покойният папа е положен в гроба на Йоан Двадесет и трети Ронкали, наричан още „български папа“, защото е бил апостолически нунций у нас. Гробът на Йоан-Павел Втори е и в непосрествена близост до този на първия римски папа – св. ап. Петър.

Президентът Георги Първанов е поискал част от мощите на Свети Кирил

НТВ

Президентът Георги Първанов е поканил папа Бенедикт Шестнадесети да посети България. Държавният глава беше на аудиенция при св. отец във Ватикана. Първанов е в Рим за отбелязването на 24 май. Пред папата той е поискал част от мощите на св. Кирил, чийто гроб е в римската базилика „Сан Клементе“, да бъдат предоставени на нашата страна.

Новоизбраният папа Бенедикт Шестнадесети е приел поканата на президента Първанов да посети България

БНТ

На историческата първа среща между официалната българска делегация и новоизбрания папа Бенедикт Шестнадесети св. отец е приел поканата на президента Първанов в бъдеще да посети България. Президентът е отправил тази покана по време на срещата на четири очи, която се състоя между него и папата преди официалната аудиенция във Ватикана. Георги Първанов е благодарил, че новият папа продължава традицията за двустранни срещи, в навечерието на 24 май. Представители на Българската православна църква предадоха поздравленията на патр. Максим към Бенедикт Шестнадесети и му пожелаха дълъг понтификат.

Ще бъдем благодарни, ако в духа на диалог между римокатолицизма и православието бъде направен жест и на българите бъдат предоставени част от мощите на св. Кирил. Това е предложил Георги Първанов на срещата „на четири очи“. Според него идеята е допаднала на първия епископ на Рим.

Папа Бенедикт Шестнадесети и българският президент са обсъдили също създаването на Кирило-Методиевски център в България, с помощта на Ватикана. Св. Престол изпитва голяма привързаност към българския народ, увери папата в речта си пред българската делегация. Той я произнесе на френски език, като припомни, че св. братя Кирил и Методий – Съпокровители на Европа, са изковали в духа на Европа хуманните и културни ценности на българите и другите славянски народи.

Епископът на Вечния град открои още три големи акцента в речта си: за особения дълг на България да бъде мост между Изтока и Запада, за преоткрития диалог между Св. Престол и българската нация и още нещо – за общия дълг на папа Бенедикт Шестнадесети и Българския патриарх Максим. „Моля Ви да предадете моите чувства на благодарност на представителите на Православната църква, които работят за съживяване на диалога между нас и в частност на уважавания Български патриарх Негово Светейшество Максим. Ние имаме един общ дълг. Призвани сме да изградим заедно едно по-свободно, по-солидарно и по-мирно човечество. В този дух искам да Ви уверя, че отправям моите молитви за божествена благословия към вас, хората, които ви придружават и хората на тази прекрасна страна – България“, заяви папа Бенедикт Шестнадесети.

Реплика на Панагюрското злато и икона на св. Кирил и Методий бяха даровете от президента Първанов. Той и съпругата му получиха паметни медальони и огърлица с Разпятие от Св. Престол. После цялата делегация се поклони на гроба на папа Йоан-Павел Втори и посети Хълма на гарибалдийците, където е поставен паметник на капитан Петко Войвода. Официалната програма на българската делегация предвижда още среща с Великия магистър на Малтийския орден, а утре ще бъде вълнуващото поклонение на гроба на св. Кирил в базиликата „Сан Клементе“.

Президентът Георги Първанов разговаря на четири очи с папа Бенедикт Шестнадесети във Ватикана

Дарик радио

Президентът Георги Първанов разговаря на четири очи с папа Бенедикт Шестнадесети във Ватикана. По време на срещата държавният глава е поканил св. отец да посети България. Президентът Първанов е заявил, че българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако към страната ни бъде направен жест като ни бъдат предоставени част от мощите на св. Кирил, чийто гроб е в римската базилика „Сан Клементе“.

Президентът и св. отец са разговаряли за създаването на Кирило-Методиев център в България. Идеята се е родила при посещението на папа Йоан-Павел Втори през 2002 г. в България. Папа Бенедикт Шестнадесети е изразил увереност, че на 1 януари 2007 г. България ще бъде приета като пълноправен член на ЕС. Президентът Първанов и папа Бенедикт Шестнадесети са обсъдили ролята на братята Кирил и Методий за развитието на европейския проект и единението на християнството. Държавният глава е благодарил на св. отец за продължаването и в неговия понтификат на дългогодишната традиция за отбелязване на 24 май в Рим.

„Във Ваше лице виждам продължително установения добър диалог между римокатолицизма и православието“, е заявил президентът по време на срещата си с главата на Римокатолическата църква. Държавният глава Георги Първанов е подарил на св. отец икона на св. братя Кирил и Методий и реликви от Панагюрското съкровище. След аудиенцията при папа Бенедикт Шестнадесети държавният глава се срещна с държавния секретар на Ватикана Анджело Судано и се поклони на гроба на папа Йоан-Павел Втори.

В този час започва срещата на президента Първанов с великия магистър на Малтийския орден – един от най-старите рицарски ордени, още от времето на кръстоносните походи, понастоящем една от най-влиятелните организации в хуманитарната и болнична дейност.

Папа Бенедикт Шестнадесети нарече България мост между Изтока и Запада в изказването си по време на аудиенцията на българската делегация, водена от президента Георги Първанов

БНР

Папа Бенедикт Шестнадесети нарече България мост между Изтока и Запада в изказването си по време на аудиенцията на българската делегация, водена от президента Георги Първанов. Той отправи покана към папата да посети България.

Папа Бенедикт Шестнадесети проведе разговор на четири очи с президента Първанов, само в присъствието на преводач, след което прие цялата българска делегация, пред която произнесе приветственото си слово.

Папа Бенедикт Шестнадесети посрещна първо президента Първанов, с когото проведе десетминутен разговор. След това той прие на аудиенция цялата българска делегация. В изказването си на френски той подчерта, че България има политическата и социална мисия да бъде мост между Изтока и Запада. Той отправи пожелание българската нация да успее да внесе в Европа духовните ценности на своята културна идентичност, свързани с наследството на евангелизаторите св. Кирил и Методий. Припомняйки визитата на папа Йоан-Павел Втори в България, папата каза „Благодаря на Божието провидение, че отново продължихме приятелския диалог след дългия и труден период на комунистическия режим“. Като се обърна към представителите на Българската православна църква, папа Бенедикт Шестнадесети каза, че римокатолици и православни са призвани да изграждат заедно един по-мирен, по-свободен и по-солидарен свят. Той благослови българския народ и отправи поздрав към патр. Максим. По думите на президента Първанов, по време на разговора на четири очи, папата е проявил интерес към въпроса за приемането на България към ЕС. Държавният ни глава е поканил папата да посети България и е предложил по този повод, евентуално, да бъдат преместени част от мощите на св. Кирил в България.

Искаме от Рим мощи на св. Кирил

Част от мощите на св. Кирил да бъдат предоставени на България – това е поискал президентът Георги Първанов от новоизбрания папа Бенедикт Шестнадесети във Ватикана, съобщи специалният пратеник на „Труд“ Георги Трайков. „Поканих св. отец у нас и подчертах, че в духа на тенденцията на диалог един жест като предоставянето на част от мощите на св. Кирил ще бъде изключително красноречив и ползотворен“, сподели веднага след срещата си на четири очи с папата българският държавен глава. Първанов останал с усещането, че идеята за мощите е допаднала на Бенедикт Шестнадесети. Такива жестове несъмнено ще укрепят мостовете между Изтока и Запада.

В-к „Труд“, с. 1

Искаме от Рим мощи на св. Кирил

Президентът Георги Първанов изрази надежда, че визитата на Бенедикт Шестнадесети у нас ще се реализира. Двамата с папата са обсъдили ролята и значението на св. братя Кирил и Методий за развитието на идеята за сближаване на християните. Според Първанов Бенедикт Шестнадесети ще продължи диалога между православни и римокатолици. Като продължение на темата за единение в Европа президентът ни е припомнил на папата идеята за изграждането у нас на единен център на св. Кирил и Методий. Първанов и папата са обсъдили и членството на България в ЕС. Св. отец е изразил увереност, че ще бъдем приети през 2007 г. Първанов подчерта колко важен е фактът, че Бенедикт Шестнадесети продължава традицията на срещи с български делегации в навечерието на празника на българската писменост – 24 май.

Веднага след разговора с президента папата прие цялата българска делегация в библиотеката на Ватикана. Сред тях бяха първата ни дама Зорка Първанова, зам.-председателката на Народното събрание Камелия Касабова, министърът на образованието Игор Дамянов, Доростолски митрополит Иларион, Софийско-Пловдивският епископ Георги Йовчев, писателят Недялко Йорданов, режисьорът Рангел Вълчанов и певецът Никола Гюзелев. Присъстваха и главните редактори на вестниците „24 часа“ – Венелина Гочева, „Труд“ – Тошо Тошев, „Стандарт“ – Тома Томов. Бенедикт Шестнадесети говори на френски, а преди това на срещата на четири очи с Първанов – на немски. „Много съм щастлив да Ви приема по случай традиционната почит, която се отдава на гроба на св. Кирил. Вашата визита, г-н президент, е особено знакова, защото е мотивирана от спомена за двамата светци Кирил и Методий – патрони на Европа. Те са работили усилено, за да бъдат общи и да се сближат културните и хуманни ценности на българите с другите славянски народи“, каза папата. Той изтъкна, че с просветителска дейност св. братя са съграждали Европа. „Тази Европа, от която България се чувства неразделна част. България играе в същото време една специфична роля, съзнавайки, че е мост между Изтока и Запада“, заяви св. отец.

По думите му вчерашната среща е ново потвърждение на добрите връзки между Св. Престол и България. „Как тогава да не благодарим на Божието провидение за тази наша възможност отново да водим приятелски и конструктивен диалог, след толкова дълъг и труден период на комунистическия режим“, добави Бенедикт Шестнадесети. Той встъпи в длъжност на 24 април след смъртта на папа Йоан-Павел Втори на 2 април.

Молитви за цяла България „Искам да Ви уверя, че чрез моите молитви и чрез майчината помощ на Дева Мария аз ще призовавам Божията благодат за Вас лично, за всички, които днес Ви придружават, и за целия народ на тази толкова красива земя – България“, завърши словото си папата. Сред антуража му беше и Винуиш Граец, братовчед на премиера Симеон Сакскобургготски по линия на гръцкото кралско семейство. Доростолският митрополит поздрави Бенедикт Шестнадесети от името на патр. Максим. Папата от своя страна изпрати поздрави на патр. Максим. Иларион е благодарил, че от 1968 г. БПЦ се радва на честта да почита гроба на св. Кирил навръх празника 24 май. От името на патр. Максим той е пожелал на папата дълголетен и благодатен понтификат. Членовете на делегацията ни целунаха ръка на Бенедикт Шестнадесети и получиха благословия. По-късно българите се поклониха пред гроба на папа Йоан Павел Втори и пред гроба на св. Петър в криптата на базиликата „Св. Петър“. Веднага след Първанов при папата на аудиенция влезе македонският премиер Владо Бучковски. Вечерта президентът ни се срещна и с Великия магистър на Малтийския орден Фра Ендрю Бърти.

В-к „Труд“, с. 1, 28

Искаме си мощи на Кирил

Президентът Георги Първанов поиска от папа Бенедикт Шестнадесети частица от мощите на св. Кирил да има и в България. Държавният глава е във Ватикана с делегация за празненствата по случай Деня на славянската писменост и българската култура. „Ще бъдем дълбоко благодарни, ако в духа на тенденцията за диалог и взаимодействие между римокатолицизма и православието получим такъв жест – част от мощите на св. Кирил“, му казал Първанов. „Имам усещането, че идеята му допадна“, обясни след това президентът. Първанов поканил новия папа да посети страната ни в удобно за него време. Бенедикт Шестнадесети приел с благодарност поканата и с вяра, че ще я реализира.

В-к „24 часа“, с. 1

Искаме от папата мощи на св. Кирил

Президентът Георги Първанов поиска от папа Бенедикт Шестнадесети частица от мощите на св. Кирил да има и в България. На среща в частната библиотека на папата Първанов поканил св. отец у нас. „Ще бъдем дълбоко благодарни, ако в духа на тенденцията за диалог и взаимодействие между римокатолицизма и православието получим такъв жест – част от мощите на св. Кирил“, му казал президентът. „Имам усещането, че идеята му допадна“, обясни след това Първанов. Ако мощите пристигнат у нас, те вероятно ще бъдат положени в Кирило-Методиев център. Идеята за такъв център, създаден в България с подкрепата на Св. Престол, се е родила по време на посещението на папа Йоан-Павел Втори през 2002 г.

Първанов поканил новия папа да посети страната ни в удобно за него време. Казал му, че това време е около празника на св. братя – 24 май, или поне така сочел опитът на предишния папа. Бенедикт Шестнадесети приел с благодарност поканата и с вяра, че ще я реализира. В 11 ч. вчера Първанов и съпругата му Зорка влязоха на среща в личната библиотека на папата. За около петнадесет минути двамата първи са се спрели на още няколко пункта, по думите на Първанов. Президентът му благодарил за поканата, след което вече лично го поздравил за избора му за глава на Римокатолическата църква. Първанов подчертал колко е важно, че и в негово лице имаме продължител на традицията – в навечерието на празника представители на българските институции да се срещат с папата. Двамата са разговаряли обстойно за ролята на братята Кирил и Методий в развитието на европейския проект, за единението на християнството и за съвременните измерения на тази идея. Папата проявил интерес към членството ни в ЕС. Той вярвал, че през 2007 г. ще сме пълноправен член на съюза. Президентът поднесъл на папата икона на св. братя Кирил и Методий и кутия с копия от Панагюрското съкровище. Папата също му връчил дарове – кутия с три медала с лика на папа Йоан-Павел Втори. Мъжете в българската делегация получиха монети също с лика на предишния папа. Причината била, че монетите за тази година вече били отсечени с образа на Йоан-Павел Втори. Ликът на Бенедикт Шестнадесети щял да е върху монетите от догодина. Дамите получиха бели броеници с кръст и Богородица. Българската делегация влезе в Апостолическия дворец пет минути преди президента и съпругата му. Пред библиотеката всички са изчакали да свърши поверителният разговор между двамата. Пред портите на двореца делегацията ни беше посрещната от дванадесет швейцарски гвардейци в жълто-сини униформи. Цветните им костюми били измислени от командир на гвардията през 19 в. Той разглеждал рисунки на униформи от 16 в., когато е живял и Микеланджело, и се спрял на сегашните.

Затова много хора вярват, че лично Микеланджело е дал проекта за униформа на най-малката гвардия в света – едва сто и двадесет души. Освен гвардейците на червения килим бяха подредени седем благородници, които посрещнаха делегацията и влязоха с нея в папските покои. За първи път папата приема толкова голяма делегация – петнадесет души. Строгият протокол изисква те да са десет, а изключения се правят до дванадесет души. Поради голямото желание от българска страна Ватиканът наруши протокола си. В делегацията всички бяха облечени в черно, а жените бяха с поли под коленете. При папата влязоха зам.-председателката на НС Камелия Касабова, просветният министър Игор Дамянов, главните редактори на „24 часа“ и „Труд“ Венелина Гочева и Тошо Тошев, Величка Велянова – директорка на Националния учебен комплекс по култура в Горна баня, ректорът на Софийския университет Боян Биолчев, Дамян Дамянов от университетската болница „Царица Йоанна“, софийският епископ Георги Йовчев и кметът на гр. Раковски Франц Коков, директорът на детския радио-хор към БНР Христо Недялков, режисьорът Рангел Вълчанов, оперният певец Никола Гюзелев. В делегацията са още Велислава Дърева и Недялко Йорданов.

При влизането си в библиотеката всички целунали ръка на св. отец и седнали, за да чуят словото му. Българските организатори бяха довели преводачи и от италиански, и от немски. На срещата с Първанов папата говорил на немски. Словото пред делегацията обаче прочел на френски. Чак накрая речта беше раздадена и на български. Накрая отново всички му целунали ръка. След официалната делегация при папата влязоха и представителите на Българската православна църква: Доростолският митрополит Иларион, еп. Тихон и архим. Виктор. Митр. Иларион е предал поздрави и благодарности от името на патр. Максим. Благодарил е, че от 1968 г. БПЦ се радва на възможността да чества празника на св. Кирил и Методий, като идва на гроба на св. Кирил. Изказал почитания по случай възкачването на Бенедикт Шестнадесети на престола и му пожелал дълголетен и благодатен понтификат. Накрая духовниците му подарили икона на св. Богородица и книги, сред които томче със стихове на митр. Иларион. След аудиенцията при папата делегацията ни слезе един етаж по-долу в Апостолическия дворец, където се срещна с държавния секретар на Ватикана Анджело Содано. Президентският подарък за него беше чиния с ритон. После всички се поклониха на гроба на Йоан-Павел Втори в криптата на базиликата „Св. Петър“. Първанов и придружаващите го поднесоха цветя и на паметника на капитан Петко войвода в Рим. В късния следобед президентът се срещна с Великия магистър на Малтийския орден в Рим Ендрю Бърти, на когото поднесе ритон – реплика от тракийското златно съкровище.

В-к „24 часа“, с. 2-3

Искаме си мощите на св. Кирил

Президентът Георги Първанов поиска от Н. Св. папа Бенедикт Шестнадесети частица от мощите на св. Кирил да бъде дарена на България. На аудиенция държавният глава покани св. отец да дойде у нас. Папата се отнесъл благосклонно към идеята да дари мощи на светеца.

В-к „Стандарт“, с. 1

Проф. Божидар Димитров, директор на НИМ: „Мястото на светинята е в църква“

- Проф. Димитров, как се отнасяте към обещанието на папа Бенедикт Шестнадесети да ни подари мощи на св. Кирил?

- Мястото на мощите е в България, но мисля, че трябва да ги положат в църква, за да могат вярващите да им се кланят и да се молят пред тях, както е нормално за св. мощи. Иначе те са най-ценното, което духовен глава може да подари. Затова вече покойният папа Йоан-Павел Втори ни донесе при посещението си част от мощите на св. Дасий, който е родом от Силистра. Още тогава обаче се говореше, че трябва да ни даде от мощите на св. Кирил. Много хора се разочароваха, че избра друг светец. Той подари костица от св. Кирил на църквата „Св. Кирил и Методий“ в Солун. Като се имат предвид заслугите на философа към нашето общество, нормално е ние също да разполагаме с подобна светиня.

- Кой трябва да реши за мястото на светините?

- Зависи на кого папа Бенедикт Шестнадесети ще ги подари. Все пак обаче мисля, че Св. Синод като духовна институция трябва да реши къде ще отидат тези светини.

- Според Вас кое е най-подходящото място за мощите?

- Някой от храмовете, които носят името на Солунските братя. Може и да ги вградят в основата на колоната, която държи престолната маса в олтара на някоя новострояща се църква.

В-к „Стандарт“, с. 2

Папата ни дарява мощи на св. Кирил

Мощи на св. Кирил могат да бъдат дарени на България и върнати у нас. Президентът Георги Първанов се срещна с папа Бенедикт Шестнадесети на четири очи вчера. По време на аудиенцията при св. отец държавният глава е заявил, че българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако страната ни получи като скъп дар част от мощите на светеца. Това ще бъде изключителен жест, който народът ни ще оцени, заяви президентът Първанов. Тленните останки на св. Кирил се намират в римската базилика „Сан Клементе“. Св. отец се е отнесъл благосклонно към идеята. Той не е определил срок, в който пренасянето на светините може да се осъществи, но и не е отказал ценния дар. Президентът и Н. Св. папа Бенедикт Шестнадесети обсъдиха възможността у нас да се създаде Кирило-Методиев център, където да се разположат мощите. Тази идея се е родила още при посещението на папа Йоан-Павел Втори у нас през 2002 г. Президентът е поканил неговия приемник папа Бенедикт Шестнадесети също да посети България. Срещата ни показва хилядолетната връзка и духовна близост между римските папи и благородния народ, който представлявате, каза папата пред българската делегация. Първанов е третият държавник, който се срещна с папа Бенедикт Шестнадесети, след президентите на Италия и ЮАР. Държавният глава подари на св. отец икона на св. братя Кирил и Методий и реплики от Панагюрското съкровище. Първанов се срещна и с държавния секретар на Ватикана кардинал Анджело Содано. След това делегацията се поклони на гроба на папа Йоан-Павел Втори в Базиликата на Ватикана. В рамките на визитата са предвидени още разговори с великия магистър на Малтийския суверенен военен орден принц Фра Ендрю Бърти.

В-к „Стандарт“, с. 2

Поискахме мощите на св. Кирил от Рим

Президентът Георги Първанов поиска от папа Бенедикт Шестнадесети част от мощите на св. Кирил, чийто гроб е в римската базилика „Сан Клементе“. Държавният ни глава е заявил, че българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако към страната ни бъде направен подобен жест. Вчера президентът разговаря на четири очи с новия папа на Ватикана. Той е третият държавен глава, след президентите на Италия и ЮАР, който влиза на аудиенция с новоизбрания глава на Римокатолическата църква.

Президентът и св. отец са обсъдили ролята на братята Кирил и Методий за развитието на европейския проект и единението на християнството. Президентът Първанов е благодарил на папата за продължаването и в неговия понтификат на дългогодишната традиция за отбелязване на 24 май в Рим. Първанов подарил на папа Бенедикт Шестнадесети икона на св. братя Кирил и Методий и копия на предмети от Панагюрското съкровище. След ауиенцията папа Бенедикт Шестнадесети прие цялата българска делегация и отправи поздрав и благословия към българския народ. Държавният глава е поканил св. отец да посети България. Двамата са разговаряли още за създаването с помощта на Св. Престол на Кирило-Методиев център в България. Идеята за подобна инициатива се е родила при посещението на папа Йоан-Павел Втори у нас през 2002 г. Папа Бенедикт Шестнадесети е изразил увереност, че на 1 януари 2007 г. България ще бъде приета за пълноправен член на Европейския съюз.

В-к „Телеграф“, с. 6

Първанов поиска от папата част от мощите на Кирил

Президентът Георги Първанов разговаря на четири очи с папа Бенедикт Шестнадесети във Ватикана вчера. По време на срещата държавният глава е поканил св. отец да посети България. Президентът Първанов е заявил, че българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако към страната ни бъде направен жест като ни бъдат предоставени част от мощите на св. Кирил, чийто гроб е в римската базилика „Сан Клементе“.

Президентът и св. отец са разговаряли за създаването на Кирило-Методиев център в България. Идеята за подобна институция се е родила при посещението на папа Йоан-Павел Втори у нас през 2002 г. Папа Бенедикт Шестнадесети е изразил увереност, че на 1 януари 2007 г. България ще бъде приета за пълноправен член на ЕС. Президентът и св. отец са обсъдили ролята на братята Кирил и Методий за развитието на европейския проект и единението на християнството. Президентът Първанов е благодарил на св. отец за продължаването и в неговия понтификат на дългогодишната традиция за отбелязване на 24 май в Рим. „Във Ваше лице виждам продължително установения добър диалог между римокатолицизма и православието“, е заявил президентът Първанов. Държавният глава е подарил на св. отец икона на св. братя Кирил и Методий и реликви от Панагюрското съкровище. След аудиенцията при папа Бенедикт Шестнадесети държавният глава се срещна с държавния секретар на Ватикана Анджело Содано и се поклони на гроба на папа Йоан-Павел Втори.

Министърът на образованието Игор Дамянов, който също е в Рим в състава на правителствената делегация по случай 24 май, поднесе подаръци на римската базилика „Сан Клементе“ – църковна утвар, църковен кръст, два свещника, кадилница и потир, изработени от професионалната гимназия в Своге. Министър Дамянов носи за църквата и CD със записи на църковнославянски песнопения, изпълнени от детския хор към Ловчанска митрополия.

В-к „Монитор“, с. 6

Папа Бенедикт Шестнадесети прие на аудиенция Георги Първанов

Папа Бенедикт Шестнадести прие вчера на аудиенция президента Георги Първанов. След разговора между двамата на папата бяха представени съпругата на президента Зорка Първанова и членовете на българската делегация за празненствата в Рим по случай Деня на славянската писменост и българската култура, сред които са политици, духовници, дейци на куртурата и журналисти. Бенедикт Шестнадесети се обърна към присъстващите с приветствено слово, произнесено на френски, официалният език на ватиканската дипломация. „Доволен съм да Ви приветствам по случай традиционното Ви поклонение на гроба на св. Кирил и Ви поздравявам сърдечно. Срещата ни показва хилядолетната връзка на духовна близост, която винаги е свързвала римските папи и благородния народ, който представлявате“ – каза в словото на Бенедикт Шестнадесети.

„Апостолическата църква храни голямо уважение към българския народ. От папа Климент Първи до днес духовниците от Рим постоянно са водили диалог с жителите на древна Тракия. Вашето посещение днес, г-н президент, е още по-значимо, тъй като е мотивирано от спомена за двамата светци Кирил и Методий. Може да се каже, че с евангелизаторската им дейност е била създадена Европа – онази Европа, в която сега България се чувства активна страна, заяви папата. България осъзнава, че има пред останалите народи задължението да бъде мост между Запада и Изтока. Обръщайки се към Вас, искам да насърча народа Ви да продължи с доверие да изпълнява тази специфична социална и политическа мисия“ – изтъкна главата на Римокатолическата църква. Той посочи, че сегашната му среща с българския държавен глава, състояла се три години след посещението в България на папа Йоан-Павел Втори, е ново потвърждение за добрите отношения между Св. Престол и България, поредна възможност за възобновяване на приятелския и конструктивен диалог „след дългия и труден период на комунизма“. Моля Ви да предадете благодарността ми на представителите на Българската православна църква и конкретно на патр. Максим. Ние имаме обща цел – да изградим заедно по-свободен, по-мирен и по-солидарен свят. В тази перспектива искам да изразя искреното си пожелание България да продължи да представя в Европа културните и духовните ценности, които формират идентичността ѝ“ – посочва в словото си папата.

По време на среща на четири очи държавният глава е поканил св. отец да посети България. Президентът Първанов е заявил, че българският народ ще бъде дълбоко благодарен, ако към страната ни бъде направен жест като ни бъдат предоставени част от мощите на св. Кирил, чийто гроб е в римската базилика „Сан Клементе“.

Президентът и св. отец са разговаряли и за създаването на Кирило-Методиев център в България. Идеята за подобна институция се е родила при посещението на папа Йоан-Павел Втори у нас през 2002 г. Президентът и св. отец са обсъдили ролята на братята Кирил и Методий за развитието на европейския проект и единението на християнството. Президентът Първанов е благодарил на св. отец за продължаването и в неговия понтификат на дългогодишната традиция за отбелязване на 24 май в Рим. „Във Ваше лице виждам продължително установения добър диалог между римокатолицизма и православието“ – е заявил президентът Първанов. Държавният глава е подарил на св. отец икона на св. братя Кирил и Методий и реликви от Панагюрското съкровище.

След аудиенцията президентът Първанов и делегацията се поклониха в базиликата „Св. Петър“ пред гроба на папа Йоан-Павел Втори, който през 1980 г. провъзгласи за съпокровители на Европа св. братя Кирил и Методий, присъединявайки ги към покровителя св. Бенедикт.

На хълма Джаниколо, непосредствено до Ватикана, българските пратеници положиха цветя през паметника на Капитан Петко войвода, издигнат в Алеята на гарибалдийците.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33y9y 

Разпространяване на статията: