Мобилно меню

3.8235294117647 1 1 1 1 1 Rating 3.82 (17 Votes)

/imG 20170422 121945На 22 април, Светла събота, в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" се проведе 10-тият работен семинар на учителите по религия от столицата. Той се организира от РУО – София-град съвместно с БФ на СУ и Центъра по катехизическо и религиозно обучение към този факултет. Проявата се проведе с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит и финансовата подкрепа на свещеници от Софийска митрополия.

Тазгодишният семинар съвпада и с 20-та годишнина от възстановяването на религиозното образование в светските училища у нас. Темата, по която дискутираха учителите, беше: „Нравствените теми в учебната програма по религия“. Въведение по нея направиха Ваня Станчева, старши експерт в РУО - София-град, и проф. Божидар Андонов, преподавател в БФ на СУ, които бяха водещи на срещата.

Ваня Станчева направи презентация върху нравствените теми в учебната програма по религия от първи до седми клас. Тя говори не само за учебното съдържание, но и за методите на преподаване, подходящи за различните възрастови групи. Г-жа Станчева отбеляза, че в началния етап акцентът се поставя върху християнските празници и нравствените поуки, които те носят, докато в прогимназиалния етап тази тематика е разгледана по-задълбочено. Ваня Станчева представи и няколко дидактични игри, свързани с преподаването на нравствените теми, които са подходящи за учениците от 1 до 7 клас.

Проф. Андонов подчерта, че нравствените теми следва да се разглеждат в контекста на ежедневните проблеми и междуличностни контакти на учениците, за да могат децата да видят в християнството отговори на актуални въпроси, които стоят пред тях.

/imG 20170422 121926Своя опит от работата си като начален учител, който преподава и религия, сподели Весела Михова. Тя отбеляза интереса на малките ученици към темите, разглеждани в часовете по религия, и промяната, която се наблюдава у децата, посещаващи заниманията.

Един интересен проект беше представен на семинара от Гергана Вангелова – сайтът „Вероучение за учители и ученици“, на който тя е редактор. Интернет-страницата събира и представя новини и учебни материали, предназначени за учителите от катехизаторски школи и неделни училища. Сайтът предлага възможност учителите да изпращат свои материали, уроци и новини за ставащото в техните училища. Ваня Станчева припомни, че отдавна има идея за създаването на подобно виртуално пространство за среща и общуване на учителите и то вече е факт.  

Най-голям интерес сред присъстващите на семинара предизвика презентацията на Огнян Узунов от Варна, специалист по сравнително религиознание. Той представи своя модел „Йовков и християнските добродетели“ за интегриране на знания за православните ценности в учебното съдържание по литература в прогимназиалния етап. Моделът е бил приложен в две варненски училища и е определен като много успешен. Той ангажира учителите по литература, учениците и техните родители. Точно планиран по етапи, моделът въвежда средношколците в света на християнските добродетели чрез ярките образи на Йовковите герои.

На семинара беше подчертана успешността на интегративния подход при преподаване на знанията за християнството. Беше отбелязано, че за първи път екипът на Двери започна работа за религиозно ограмотяване на учениците от начален етап чрез интегриране на знанията за християнството в учебната програма за 1 и за 2 клас. Този начин на работа с учениците и учителите от средните училища беше посочен като перспективен и е още една възможност децата да бъдат приобщавани към християнските ценности и добродетели.

По установена от няколко години традиция в работния семинар на учителите по религия от София взимат участие и преподавателките от УниБИТ проф. д-р Жоржета Назърска и гл. ас. д-р Светла Шапкалова. Проф. Назърска изнесе обезпокоителни данни от проектно проучване на нравствените религиозни ценности, проведено от техни студенти сред вярващи от различни деноминации в България. Проф. Назърска подчерта, че изследването открива силни секуларизационни процеси в българското общество и дълбока криза на религиозните ценности. Същевременно, според проучването, няма адекватна държавна политика, нито визия от страна на образователните и културните институции, като и на БПЦ за преодоляване на ценностната криза сред българите. Изследователите посочват, че усилия в тази посока полагат основно местните власти и отделни читалищни дейци. Според проф. Назърска и екипа, работил по проблема, се налага осмисляне на съществуващата ситуация и изграждане на ясна визия и мерки за нейното преодоляване.

В края на семинара д-р Шапкалова представи „Методика на обучението по религия във висшите светски училища“ (тук), разработена от проф. Жоржета Назърска и нея. Светла Шапкалова разказа за съдържанието на пособието и начина на работа с него при обучението на студентите в  УниБИТ.

В заключение проф. Андонов подчерта важността на подобни срещи на учители по религия, на които се споделят опит и постижения в областта на религиозното образование. Той призова културно-просветните отдели към митрополиите към по-голяма активност в подкрепата им за учителите, които ограмотяват религиозно българските деца. Ваня Станчева благодари на участниците в срещата и им пожела успехи в работата.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wyrrr 

Разпространяване на статията: