Мобилно меню

3.9333333333333 1 1 1 1 1 Rating 3.93 (15 Votes)

/imG 6074На тържествена церемония в "мраморната зала" (т. е. в новата трапезария - б. р.) на Бачковския манастир бяха раздадени наградите на учениците, отличени в Националния конкурс „Бог е любов“, организиран от Министерството на образованието.

Талантливите деца от 1 до 12 клас от цялата страна получиха грамотите и наградите си от Русенския митрополит Наум. В словото си към учениците, техните родители и учители владиката подчерта важността на конкурса, който насочва вниманието на децата към Божията любов и нейните прояви в живота на хората. Митрополит Наум отбеляза, че тази година конкурсът "Бог е любов" отбелязва свой малък юбилей - 15 години творчески усилия, през които всеки участник е намерил по нещо, което да го вдъхнови с Божията любов. „Всички деца, които участват в този конкурс, са получили допълнителна подготовка в усвояването на православната вяра - в часовете по религия, в кръжоци или енорийски училища. Плодовете на тази подготовка и самоотвержените усилия на техните учители са видими в техните прекрасни творби“, каза владиката.

В церемонията по награждаването взеха участие: Коста Костов, експерт от Министерство на образованието и науката, проф. Иван Желев, председател на комисията, оценила творбите, Росица Георгиева, член на комисията и експерт по религия в РИО - Русе, Асен Василев и Нели Спасова, ст. експерти в РИО - Пловдив.

/imG 6038Наградените деца получиха грамоти, кристални вази и ваучери за книги, както и допълнителни награди, осигурени от ръководството на Бачковския манастир. Неговият игумен архим. Симон също приветства учениците от цялата страна, като изрази радостта си, че св. обител е домакин на това събитие. „Бачковският манастир е истинска люлка на знанието, тъй като тук са творили такива известни средновековни труженици на духа като Йоан Петрици, св. Евтимий Търновски, Константин Костенечки, както и възрожденците Захария Зограф и художниците от неговата прочута Самоковска школа. В ново време, през 1947 г., тук е бил заточен писателят с екзотичен псевдоним Змей Горянин, тук са писали и Екзарх Стефан и патриарх Кирил“, каза игумен Симон в приветствието си. Той пожела на всички деца и техните учители да пребъдват и занапред под покрова на Божията майка за свое спасение и полза на целия български род.

/imG 6031От името на комисията, разгледала конкурсните творби, талантливите ученици приветства проф. Иван Желев. Той отбеляза, че оценяването на произведенията е бил изключително труден процес, защото учениците са проявили голямо творческо вдъхновение, но в същото време оценката на творбите е наистина обективна, без пристрастия. В началото на този успешен път обаче стоят учителите, подчерта проф. Желев, които трябва да бъдат подкрепяни в своите усилия по възпитанието на децата в християнските ценности. Той призова учениците да дерзаят и занапред, без да се плашат от трудностите, защото нашият път като християни е нагоре, а не по равното. Той благодари на домакините от Бачковския манастир и на Пловдивския инспекторат по образованието за усилията и чудесната организация на събитието.

Два музикални поздрава, подготвени от експертите на РИО-Пловдив, развълнуваха участниците в тържеството, като най-силно впечатление направи изпълнението a capella на седемгодишната Лилия Линева, която с талант и умение изпя две родопски песни. Две песни изпя и учителка по пеене от Асеновград в съпровод на гайда.

Учениците от цялата страна и техните придружители имаха възможност да разгледат Бачковския манастир, да се поклонят на чудотворната му икона, да посетят музея на св. обител и уникалната трапезария. Освен наградите те отнесоха със себе си по родните си места и незабравими спомени от досега с вековната история и духовност на един от най-големите манастири на България.

Митрополит Наум раздаде наградите на отличените ученици:

/imG 6066

Малката певица Лилия също получи подарък от председателя на комисията проф. Иван Желев:

/imG 6034

Наградените ученици с митрополит Наум, архим. Симон, Коста Костов, членовете на комисията и представителите на РИО - Пловдив:

/imG 6083

Стефани Димитрова от с. Полско Косово, област Русе, беше отличена за рисунката си на дядо Добри. Стефани научила за стареца от телевизията и била много впечатлена от него. "Той мисли повече за другите хора, а не за себе си. Затова дядо Добри трябва да е пример за нас", сподели за Двери момичето:

/imG 6086


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w6fpc 

Разпространяване на статията: