Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

/image 1Богословът и семинарист Александър Деянов, дългогодишен гл. счетоводител на Синодално издателство и надарен църковен певец, като венец на своята трудова дейност и песенно творчество в полза на Църквата и Отечеството ни е създал едно значимо църковно краеведско съчинение с красиво оформената си книга Храм „Св. Йоан Богослов” с. Банище, Пернишко (Синодално издателство, София, 2012 г.)

Предговорът, който е своего рода кратка биография на автора, е написан от съученика му в Софийската духовна семинария Сливенския митрополит Йоаникий.

В книгата си, която е малка по обем (66 стр.), но важна по съдържание, авторът преплита спомени от своя живот с историята на родното си село Банище и в поетически стил разкрива славното минало на историческия манастир „Св. Йоан Банишорски”. Разказани са факти от създаването на с. Банище, съграждането на храм „Св. Йоан Богослов” (1875 г.) и съществуването му до наши дни като мощен духовен и просветен център на така важния за цяла Западна България Брезнишки район.

/image 2Съществен момент в книгата представлява описанието на иконографската схема на храма, частите и времето на неговото зографисване, както и разположението на иконите от иконостаса. В книгата авторът публикува подбрани цветни фотографии от храма, иконите на иконостаса, както и рядко срещаните стенописни изображения на евангелските събития “Свалянето на Христос от Кръста” и “Изцелението на слепородения”. Този интересен краеведски труд завършва с точна статистика на венчавките, извършени в храма от 1900 до 1958 г., подробен списък на дарителите от 1990 г. насам, както и житието на храмовия патрон – св. апостол и евангелист Йоан Богослов.

Надяваме се примерът на Александър Деянов да бъде последван и от други богослови и свещенослужители на Българската православна църква, с което да допринесат за развитието на църковната краеведческа традиция.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3yp3p 

Разпространяване на статията: