Мобилно меню

4.8 1 1 1 1 1 Rating 4.80 (40 Votes)

На 9 юли от 10 ч. в параклиса "Всех Святих" в русенския квартал "Чародейка" ще бъде извършено опелото на архимандрит проф. Павел Стефанов, преподавател от Шуменския университет, който почина преди няколко дни. Траурната служба ще извършат духовници от Русенска епархия, от която архим. Павел е родом и където служи от 1978 до 1982 г.

Неочакваната кончина на о. Павел има силен отзвук в църковните и богословски среди. Архимандритът професор освен плодовит автор, беше активен участник в интернет пространството и много хора споделят, че неговите текстове, като позиция и богословски поглед върху проблемите, са дали трайно отражение върху тях.

Преди две седмици излезе последната книга на архим. Проф. Павел Стефанов „Лирата на Параклита” за историята и учението на монтанизма. Публикуваме краткият анонс към нея, подготвен от самия автор:

378eМонтанизмът е есхатологично, пророческо и феминистко движение в христианството, което съществува от ІІ до VІ в. Отначало то е църковен разкол, наименован на неговия основател Монтан – бивш езичник от населената с траки провинция Фригия на Мала Азия. Заедно с Монтан започват да проповядват и две жени, наречени “пророчици” – Присцила и Максимила. Тримата са признати от последователите им за въплъщения на Параклита (Утешителя или Светия Дух), обещан в Евангелието на Йоан. Монтанизмът се разпространява в цялата Римска империя.

След като са отлъчени от Православната църква, редица клонове на монтанизма изпадат в ереси. Някои от тях отхвърлят догмата за Св. Троица. Други обожествяват Дева Мария, причащават се с осветен хляб и мляко или сирене и ръкополагат жени за духовни ръководители (презвитери и епископи). Последните монтанисти оцеляват до средата на

VІ век, когато се самоизгарят. Центърът им в град Пепуза е разгромен от епископ Йоан Ефески.

През Средновековието и Новото време идеите на монтанизма се възпроизвеждат от редица подобни движения и лица, сред които изпъкват духовните францискани. През ХХ век монтанистки характер имат българските добросамаряни, адвентистите от сектата „Клон Давидов”, петдесетниците и харизматиците. Най-радикалното въплъщение на монтанистката утопия за ново откровение и три световни епохи e хилядолетният райх на Aдолф Хитлер.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/336kx 

Разпространяване на статията: