Мобилно меню

4.2105263157895 1 1 1 1 1 Rating 4.21 (19 Votes)
2.jpg"Току-що завърши ревизия в Троянския манастир. Преди известно време завърши ревизия и в Софийска семинария. В нашата митрополия се прави ревизия преди 2 години. Може някъде да не са направени ревизии, но това не означава, че не са правени въобще ревизии. Ревизии се правят постоянно. Ако някъде конкретно имат данни, нека кажат къде не са правени ревизии, така вече би било друго нещо, конструктивно". Това каза Ловчанският митрополит Гавриил в интервю за предаването "12+3" по БНР във връзка с искането на синдиката КТ "Подкрепа" за проверка на православната църква за финансови нарушения.

Той каза също така, че изнесената "от т. нар. свещенически синдикат" информация, че в Ловчанска епархия са осигурени само десет клирици, не отговаря на истината. Тези сведения са получени от данъчната служба в Ловеч, където се осигуряват само служителите на митрополията. Всички свещеници на епархията се осигуряват по кода на Св. Синод, имат осигуровки и се назначават със заповеди.

"Трудно се справяме с изплащането на заплати, защото те идват от продажбата на свещи. В България няма закон, който да определи, че само Църквата може да произвежда и да продава свещи и в момента от 1000 тона свещи на година около 200 тона отиват за издръжка на църквата", обясни той.

Ловчанският митрополит наблегна на факта, че Църквата разчита изключително много за издръжката си на продажбата на свещи и настоя НС да реши законодателно проблема с тяхното производство. "Не може частници да печелят от вярата на хората", каза митрополитът. Иначе той изрази задоволство от състоянието на отношенията между Църквата и държавата в момента: "Държавата сега не се меси във вътрешните дела на Църквата, има уважение и толерантност, но все пак има още много неща, които трябва да бъдат направени".

На въпрос, как се обяснява съществената имуществена диференциация на свещениците, някои от които са финансово обезпечени за десетилетия наред, а други мизерстват, въпреки че спазват църковните канони, митрополит Гавриил отговори, че за съжаление такава е реалността. Съществува неравенство, има по-богати и по-бедни епархии. Свещеническата заплата е 290-300 лева, но в големите градове и храмове към нея се прибавят много треби. Докато има села, в които не могат да се изпратят свещеници, именно защото те не могат да прибавят нищо към ниските си заплати, а и не могат да продадат такова количество свещи.

Според митр. Гавриил въпреки желанието на Цървата досега не са намерени други източници на доходи освен продажбата на свещи. "Правили сме опити със земи и някои други имоти, но нищо не се е получило", заяви владиката.

На въпроса не помага ли бизнесът на Църквата, имайки предвид близките отношения с доста бизнесмени, митрополитът отговори, че бизнесът не помага за издръжката на Църквата. "При нас бизнесът не ни оказва почти никаква помощ. За новия катедрален храм някои бизнесмени помагат, но аз не бих казал, че за издръжка на Църквата бизнесът оказва някаква помощ", коментира още митрополит Гавриил.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33993 

Разпространяване на статията: