Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)
На 17 и 18 юни в София се проведе втората фаза на квалификационния курс за учители по български език и литература „Разбирането на Библията от учителя – възможност за ефективното й преподаване на учениците”, организиран от Департамента за информация и усъвършенстване на учителите към Софийския университет. Втората фаза беше посветена на Новия Завет, мисията на Иисус Христос на земята, Неговото учение, като специално внимание беше отделено на притчите, които са по-сериозно застъпени в учебния материал за 9 клас. В курса взеха участие учители от София, Благоевград и Русенско.

В началото те споделиха удовлетворението си от първата фаза на курса (за нея виж тук) и увереността, която са добили след него при преподаването на библейските теми с деветокласниците. Те разказаха конкретни педагогически постижения, свързани с този учебен материал.

Работата с новозаветните текстове, както и осмислянето на притчите в контекста на християнското учение предизвикаха интереса на учителите. Според ръководителя на курса д-р Полина Спирова това е така, защото тези текстове преминават отвъд учебното съдържание и разглеждат общочовешки проблеми и въпроси, свързани с мирогледа и разбирането на света и мястото на човека в него.

Гостоприемен домакин на курса беше директорката на 95-о СОУ в София Лилия Черкезова. Тя осигури не само техническото и материалното обезпечаване на учителската квалификация, но създаде прекрасна творческа атмосфера, грижейки се за всичко, включително за прехраната на участниците. Това още веднъж повдигна въпроса за голямата роля на директорите не само в ръководството на училището, но и в грижата за развитието на педагогическия персонал. Проведеният курс, а и не само тази проява, показва за пореден път, че голяма част от учителите се стремят към повишаване на професионалната си квалификация и умения. Малко са обаче директорите, които подкрепят педагозите в тези техни усилия. Често срещани са случаите, когато учителите сами отделят от малките си заплати, за да заплащат квалификационните курсове, пътя и престоя си в столицата. В същото време училищата имат специални средства, предвидени за тяхната квалификация, но оползотворяването зависи изцяло от директорите.

В края на курса учителките изразиха удовлетворение от проведеното обучение и от съвместното общуване. Те споделиха, че подобни прояви не само дават нови знания на учителите, но и възможност за обмяна на опит между колеги, за взаимна подкрепа и нови вдъхновения в нелеката професия на българския учител.





Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33x3a 

Разпространяване на статията: