Мобилно меню

4.1538461538462 1 1 1 1 1 Rating 4.15 (13 Votes)
1_43.jpgРодителите да водят децата на църква в неделя, където да се организират беседи на тема религия, препоръча министърът на образованието Сергей Игнатов в парламента. По думите му, въвеждането на предмет "религия" в училище е "поставяне на каруцата пред коня". Отговорността на обществото е да си припомни, че то е свързано с християнството, коментира Игнатов.  Той допълни, че за да се въведе вероучение в училище, това трябва да стане след обсъждане.

"Около 20 000 деца през миналата година са изучавали религия, главно ислям, и само около 3000 са се интересували от християнската проблематика. Това, което трябва да направим като общество, е да призовем, както във всички цивилизовани страни - нека в неделя семействата, празнично облечени, да посетят храма. Хубаво е там да има и беседи, за да се стартира поредица от стъпки, които ще доведат до възстановяване и развитие на тези училища. Вярата не може да бъде усвоена по академичен път, основното е да се стигне до обществено съгласие. Представете си, че имате дете и го водите в детската градина, и ви кажат, че то задължително трябва да изучава вероучение, вие трябва да решите какво ще учи детето ви и при кого. Мисля, че в момента се слага каруцата пред коня", коментира просветният министър.

Вярата не може да бъде усвоена по академичен път – било то в училище или на университетската скамейка, каза още просветният министър днес. И отбеляза, че предстои един дълъг път на възвръщане на ценностите в нашето общество. “И мисля, че това, което обществото трябва да направи, е да помогне на Църквата, защото когато храмовете са пълни, тогава има основание да обсъждаме и други въпроси”.

“Църквата и обществото трябва да бъдат активни. Така ще се възстанови вярата. За да се въведе вероучение в училище, трябва да има дискусия и съгласие по този въпрос. Нормативната уредба не позволява в хода на учебната година да се правят промени. Дори да залегнат подобни промени в закона, това ще стане частично от следващата година, за да има учебници след 3-4 години. Българските деца наистина са претоварени. В момента се слага каруцата пред коня. Пътят е чрез беседите в храмовете и вярващите християни да отиват по един ден в храма, а там вече да им се организират беседи”, каза още Игнатов.

(DarikNews.bg)



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kcyy 

Разпространяване на статията: