Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
1_3.jpgПограничната община Трън разчита на туристи и заради уникалния скален параклис, посветен на света Петка. От общинското ръководство подготвят осветяването му нощем. През февруари т. г. скалният параклис „Св. Петка" влезе в тройката на трите най-красиви и същевременно най-неизвестни места в България. Тогава Камарата на строителите в България се ангажира да направи стълбите към параклиса и да ги обезопаси с парапети и вече е изпълнила обещанието си. На върха на скалата ще има място за отдих. Общината ще преасфалтира паркинга в подножието на параклиса.

Наскоро беше ремонтиран и построеният през 1856 г. храм "Свети Никола" в центъра на града. В махала Баринци има още една черква - "Света Петка", а над махалата, на върха на не много висок хълм в скалата е издълбан параклисът.

Според местната народна легенда в пещерата, където света Петка се крила, гонена от неверници, още се пазят отпечатъци от дланта и от краката й, както и една вкаменена питка.

"Като се крила в пещерата, един ден светата Петка запалила огън и замесила и опекла питка. Мирисът на пресен хляб изпълнил пещерния й дом, но дим не излизал заради тайния отдушник в скалата. Петка благодарила горещо на Бога за вечерята, с която я е дарил, отчупила парченце от питката и започнала да яде. В това време преследвачите й, от които бягала много години, нахлули в пещерата. Светицата прибрала набързо комата, който била наченала, в бохчата с брашно, неин постоянен спътник, и изчезнала в скалата, където се губел димът от огнището. Не след дълго преследвачите открили прясноопечената питка и посегнали да си отчупят. Внезапно хлябът натежал в ръцете им и се превърнал в камък".


Сега в пещерата се стичат малки капки вода, за които казват, че са лековити. В годините на комунизма мястото е ползвано като обор за кози. Параклисът е възстановен от местни жители със собствени средства в периода 1990-1994 година.

На около 2 км от града е разположен и манастирът "Свети Архангел Михаил". Природна забележителност в близост до града е Трънското ждрело. Това е прелом на река Ерма, а скалите в ждрелото са високи над 100 метра. Обектът е под номер 39 в 100-те Национални туристически обекта на Българския туристически съюз.

Отскоро в Трънската духовна околия има нов архиерейски наместник. На 28 септември след богослужение в храма „Св. Петка" Знеполският епископ Йоан представи на местната църковна общност протойерей Дамян Делов, който от години е енорийски свещеник в гр. Костинброд. Той замества починалия преди 2 години (27 октомври 2007 г.) архиерейски наместник Атанас Младенов, който също не живееше в Трън, понеже беше дългогодишен свещеник в столичната катедрала "Св. Неделя". На практика близо година митрополията остави без пряко ръководство тази духовна околия, в която има един единствен свещеник, обгрижващ 52 населени места.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3krcx 

Разпространяване на статията: