Мобилно меню

4.6923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.69 (13 Votes)
1_48.jpgМитрополитът на Тива и Левадия Йероним бе избран от Св. Синод на гръцката йерархия за 20-и архиепископ на Атина и цяла Гърция. Новият предстоятел на Гръцката църква се кандидатира за втори път за архиепископската катедра – първия път през 1998 г. като главен съперник на покойния архиепископ Христодул.

Атинският архиепископ Йероним (със светско име Йоан Лияпис) е роден в Инофита в Беотия през 1938 г. Завършил е археология и богословие в Атинския университет, а след това печели стипендия за специализация по византинистика от Фонда за държавни стипендии в Гърция, класирайки се на първо място в общогръцки мащаб. Прехвърля се да следва в Грац, Австрия и Регенсбург и Мюнхен, Германия.

Преподава в Археологическия институт в Атина и работи като филолог и учител в гръцки училища. Изоставя академичната кариера с причисляването си към гръцкия клир.

От 1967 до 1978 г. е протосингел на митрополията в Тива и Левадия, бил е игумен на манастира „Св. Преображение Господне – Сагмата” (1971-1977) и на манастира „Св. Лука” (1977-1981), секретар и главен секретар на Св. Синод от 1978 г. до 1981 г. През 1981 г. е избран единодушно за митрополит на Тива и Левадия. Член на комисиите по църковно образование, църковна собственост, връзки между църквата и държавата, и на комисията по стипендиите. Зам. директор на радиостанцията на Гръцката църква. Работел е в различни смесени държавно-църковни комисии за изследване на манастирската собственост (1986-1998), а в кризисния период на многобройни скандали (2005-2007 г.) е председател на комисията за диалог между обществото и Църквата.

Болшинството от клириците в неговата митрополия, 82 от 110, са с висше богословска образование или притежават едновременно и втора диплома (филолози, архитекти, лекари, геолози, палеографи, компютърни специалисти, учители, икономисти и т.н.). Между тях има доктори по богословие и един университетски преподавател. По този начин митрополията на Тива и Левадия се оценява като притежаваща най-високо образователно ниво.

В митрополията му има шест мъжки манастира с 45 монаси и седемнадесет женски със 110 монахини. Между тях са и историческите манастири „Св. Лука”, „Сагмата”, „Преп. Серафим”, „Св. Богородица Макариотиса”, „Св. Богородица Евангелистрия” и други.

Автор е на много книги, изследвания и статии с богословско и историческо съдържание, от които книгата „Средновековните паметници на Евбея” е отличена през 1970 г. с първа награда на Атинската академия. През 2006 г. издава първата част от тритомния си труд „Християнска Беотия”.

В социалното дело на митрополията се отличават: създаването на приюти, дом за изоставени деца по семеен модел в Тива, приют за възрастни в Тива и Левадия, център за възстановяване на психично болни, център за работа с деца със специални нужди, център за превенция срещу нароктиците, приюти за бездомни и икономически емигранти, център на изторически и археологични изследвания в манастира Ликуреси. По негова инициатива е открит Центърът за исторически и културни проучвания на Беотия, който работи съвместно с университетите на Дърам и Кембридж.

Първостепенна задача по време на митрополитското му служение става откриването на енорийски духовни центрове, младежки центрове, както и летни лагери.

Като митрополит на Тива успява да се противопостави на сектата „Свидетели на Йехова” и да спре строителството на международен техен център в епархията му. Заради множеството социални и хуманитарни инициативи, свързани с опазването на здравето на хората, е избран за почетен председател на Гръцкото кардиологично дружество, както и за почетен доктор на Медицинския институт в университета в Крайова, Румъния.
Митрополитът на Тива бе фаворитът на Вселенския патриарх Вартоломей, тъй като е известен с отрицателното си отношение към опитите на покойния архиепископ Христодул да води независима от Фенер църковна политика, което доведе до сериозна криза в отношенията между двете гръцки църкви.

RNN

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3krr9 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душата, която истински обича Бога и Христа, дори да извърши десет хиляди праведни дела, смята, че не е извършила нищо, поради неутолимия си стремеж към Бога.
Св. Макарий Велики