През 2005 г., с помощта на Архиерейското наместничество в Бургас в лицето на архиерейския наместник ставроф. ик. Борис Беров, започна изучаването на СИП Религия в още три бургаски училища: СОУ „Константин Петканов“, ОУ „Елин Пелин“ и ОУ „Петко Росен“. Продължава изучаването на предмета и в ОУ „Св. княз Борис“. Всичките двеста и тридесет ученици, изучаващи СИП Религия, бяха тържествено посрещнати в храм „Св. Богородица“ на големия християнски празник „Въведение Богородично“. Те бяха поздравени от Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Йоаникий, архиерейския наместник на Бургас о. Борис Беров и свещениците при храма ик. Велик Шишиев и Емилиан Михайлов, който преподава предмета в ОУ „Петко Росен“.
В празничното си слово митр. Йоаникий изрази радостта си от това, че най-малките жители на Бургас встъпват по пътя на православието. След водосвета за здраве и успех в учението учениците целунаха св. кръст и получиха за спомен книги и икони от о. Борис.
Със спомоществователството на архиерейското наместничество през изтичащата година излезе от печат книгата на богослова Димитрина Станева Агнета сред вълци – репресирани свещенослужители от Сливенска епархия в периода 1944-1989 г. на изд. „Либра Скорп“, Бургас.
В книгата си авторката проследява съдбите на единадесет свещеници от Сливенска епархия, пострадали от репресиите на комунистическия режим. Двама от тях – свещениците Атанас Янев от гр. Каблешково и Петър Русков от с. Първенец, Ямболско – са убити веднага след смяната на властта на 9 септември 1944 г. През 1951 г. в Старозагорския затвор е убит о. Георги Коджабашев от с. Кермен, Сливенско. Други двама свещеници – Димитър Георгиев от с. Тенево, Ямболско, и Йеремия Хранков от Айтос – са изпратени съответно за девет и седем години в лагера на смъртта до Белене. Останалите свещеници с по-тежки или леки присъди след нечестни процеси са изпратени в ТВО с административни актове. В увода на книгата авторката проследява взаимоотношенията между църква и държава през вековете.
Просветителската дейност на Архиерейското наместничество в Бургас обхваща и издаването на месечна четирилистна притурка за православие Нашата вяра. Тя излиза всеки първи понеделник от месеца и е ориентирана към по-слабо запознатите с православната вяра. Съдържа информация за най-важните празници, начините за тяхното отбелязване, за различните вероизповедания на територията на страната, история на Православната църква, актуални въпроси.
Архиерейското наместничество в Бургас подпомага по всякакъв начин и дейността на секция „Православие и краезнание“ към Духовно-просветен център „Св. Възнесение Господне“ при храм „Св. Кирил и Методий“, която развива дейността си вече четвърта година.
През 2005 г., с помощта на Архиерейското наместничество в Бургас в лицето на архиерейския наместник ставроф. ик. Борис Беров, започна изучаването на СИП Религия в още три бургаски училища: СОУ „Константин Петканов“, ОУ „Елин Пелин“ и ОУ „Петко Росен“. Продължава изучаването на предмета и в ОУ „Св. княз Борис“. Всичките двеста и тридесет ученици, изучаващи СИП Религия, бяха тържествено посрещнати в храм „Св. Богородица“ на големия християнски празник „Въведение Богородично“. Те бяха поздравени от Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Йоаникий, архиерейския наместник на Бургас о. Борис Беров и свещениците при храма ик. Велик Шишиев и Емилиан Михайлов, който преподава предмета в ОУ „Петко Росен“.











