Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (20 Votes)

13651Тази година на 27 август нашият именит тенор Камен Чанев щеше да навърши шестдесет години. Ако през 2020 г. не ни го беше отнела съвременната чума, както някои наричат болестта COVID-19.

Камен Чанев е роден на 27 август 1964 г. в Сливен. Като малък прави първите си музикални стъпки в хора на акад. Методий Григоров – диригент и протопсалт (първопевец) на БПЦ, към когото оперният певец е засвидетелствал добрите си чувства неведнъж. Той пише: „За музикалното изкуство ме откри диригентът Методи Григоров“.

В родния си град завършва Френска гимназия, а по-късно и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София (тогава наричана Българска държавна консерватория).

Камен Чанев специализира в Рим в Академията на Борис Христов, когото смята за най-великия световен бас. Борис Христов му е казвал, че един ден може да стане голям певец. Работи с Александрина Милчева, Гена Димитрова, с пианиста Леоне Маджера, който пък някога е работил с Лучано Павароти. Камен Чанев е лауреат на конкурса „Джуси (Юси) Бьорлинг“ в Швеция.

През 1992 г. Чанев започва работа в Софийската опера и там се изявява в продължение на пет години. След това се мести в Прага, където пее две години.

На представление в Прага го чува директорът на Виенската Щатсопер г-н Йоан Холендер и го кани за гост солист.[1]

Маестро Чанев се изявява на големите оперни сцени в Европа, Азия и САЩ. Има ангажименти на такива прочути сцени като Виенската опера и Арена ди Верона. От 2016 г. е в трупата на Старозагорската опера.[2] Отначало Чанев се изявява в по-лиричен теноров репертоар, а по-късно – в роли с драматично звучене, главно на композиторите Верди и Пучини.

Както отбелязахме, Камен Чанев почива след усложнения от COVID-19 на 26 ноември 2020 г. на петдесет и шест годишна възраст. Старозагорски митрополит Киприан предложи погребението на певеца да стане в двора на старозагорския митрополитски храм „Св. Димитър“.

Камен Чанев беше прекрасен певец, който блестеше на родния ни оперен небосклон като най-ярката звезда от последните години. Освен с вокалните си възможности, маестро Чанев се отличава и със скромността си: „Винаги трябва, като излизаш на сцената – твърди маестрото – да си много смирен. С боязливост и с вътрешно страхопочитание към произведението, към ролята ти, към публиката“. С неговото физическо отсъствие загубата за музикалното изкуство е голяма. Освен в Бога, неговия Създател, Камен Чанев е жив и в сърцата на обичащите изкуството му.

https://www.youtube.com/watch?v=b_55InrkNvM

[1] Бончев, М. Великите тенори на България, С. 2012, с. 200.

[2] Почина оперният певец Камен Чанев – www.bnr.bg, 26.11.2020 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dc9fh 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой.
Св. Тихон от Воронеж