Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)

Romania.jpgСлед като през юли т. г. в Румъния бушуваха разрушителни наводнения, три месеца по-късно благодатни вълни от хиляди поклонници заляха нейната североизточна част с духовен център гр. Яш, както и южната ѝ част с център гр. Букурещ.

На 14 октомври над един милион вярващи се стекоха да се поклонят пред мощите на преп. Петка-Параскева и св. ап. Павел, последните донесени от Верия, Гърция, намиращи се в митрополитската катедрала в гр. Яш. В края на същия месец благодатната поклонническа вълна се насочи на юг, към хълма на патриаршеската катедрала „Св. Константин и Елена“, в която вече двеста тридесет и една години се намират нетленните мощи на св. Димитър Басарбовски.

На 25 октомври, след отпуста на св. Литургия, мощите на преп. Димитър Басарбовски бяха изнесени от патриаршеската катедрала и, съпроводени от тържествено литийно шествие, бяха изложени на специално изграден за целта балдахин извън катедралата. Множество поклонници пристъпваха да се поклонят на светеца.

Молитвената атмосфера не секваше благодарение на денонощното четене на акатиста на св. Димитър Солунски, св. Константин и Елена, св. Димитър Басарбовски, както и боговдъхновените Давидови псалми.

Негово Преосвещенство Праховски епископ Варсануфий, викарен епископ на Букурещка архиепископия, отслужи всенощно бдение в съслужение с дванадесет дякона и хора на Богословския факултет „Патриарх Юститиан“.

Teoctist.JPG На 26 октомври, деня на св. Димитър Солунски, под звуците на тържествен камбанен звън Негово Блаженство Румънският патриарх Теоктист заедно с викарните архиереи Илфовянски Севастиан, Амвросий Синаитски, Томийски архиепископ Теодосий (на Констанца) и дванадесет ангелогласни дякона пристъпиха към специален открит св. олтар, за да отслужат тържествена св. Литургия в чест на солунския великомъченик св. Димитър.

Потокът от вярващи, дошли да се поклонят на мощите на св. Димитър Басарбовски, не преставаше. Множество служители на жандармерията се грижеха за нормалното протичане както на денонощните богослужения, така и на поклонението от благоговейно пристъпващите поклонници.

След причастяването на свещенослужителите житийна икона с вградени мощи на св. Димитър Басарбовски беше поставена на открития св. олтар пред лицето на вярващите.

В края на архиерейската св. Литургия патр. Теоктист изтъкна в проповедта си, че по молба на Св. Синод на Българската православна църква и по решение на Св. Синод на Румънската православна църква частица от мощите на св. Димитър Басарбовски се дарява на православния български народ. На два пъти Негово Блаженство подчерта, че изпраща тези св. мощи не от свое име, а от името на целия румънски народ.

В ранния следобед делегацията, водена от еп. Варсануфий и придружаващите го о. Марчел Маноле, епархийски секретар на Букурещката архиепископия, представителя на БПЦ в Букурещ ик. Петър Тотев, двама дякони и представители на българското посолство се отправи за гр. Русе.

Църковната делегация беше посрещната на границата от Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Неофит. Иконата с вградената частица от мощите на св. Димитър Басарбовски беше изложена за поклонение в катедралния храм „Света Троица“.

Митр. Неофит отслужи молебен канон и вечерна в чест на Басарбовския светец, в която взе участие и директорът на Дирекция „Вероизповедания“ на Министерски съвет на Р. България проф. Иван Желев. Русенското православно паство с радост пристъпваше към нетленната светиня.

След края на вечерната иконата беше занесена в скалния Басарбовски манастир, намиращ се на осем километра от гр. Русе. Митр. Неофит и еп. Варсануфий, в съслужение с румънски и български духовници, отслужиха на български и румънски акатиста на св. Димитър Басарбовски.

Неизказана е радостта на всички православни българи заради това велико събитие, което слага край на сиротството на Басарбовската св. обител, лишила се преди повече от двеста и тридесет години от мощите на светеца.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kqu9w 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики