Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

856575Светата великомъченица Екатерина е живяла в края на третото и началото на четвъртото столетие. Младата девойка-християнка е пострадала за вярата си в Спасителя Иисус Христос в гр. Александрия, тогава столица на провинция Египет, в 305 г., при управлението на имп. Диоклетиан. Тя е сред най-почитаните светици в православния календар. Много жени и момичета носят нейното име и празнуват имен ден на 24 ноември, когато е църковната ѝ памет.

При засиленото ни общуване в последните десетилетия със съседни страни много хора се сблъскват с различна от нашата дата на паметта на св. Екатерина: при гърците, например, но също и при румънците – 25 ноември. И това не е въпрос на стар или нов стил, а на преместване на паметта от една на друга дата, което не е нещо ново и го има и в други случаи. Така в славянските църкви на България, Северна Македония, Сърбия, Русия и пр. паметта на св. Екатерина честваме на 24 ноември. В нашия календар на 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски, ученик на св. братя Константин-Кирил и Методий и един от най-видните просветители във вяра и словесност на славянските народи през 9 и 10 в.

Няма точни сведения за това, как се е получила тази разлика. Има предположение, че първо паметта на св. Климент Охридски е поставена в деня, когато се чества и паметта на св. Климент Римски, който е и първият епископ на Сердика (днешна София). Охридският светител явно при замонашването си е получил името Климент по името на третия по ред римски епископ, чиито мощи учителите на св. Климент Охридски са открили в Херсон, на п-в Крим, и са пренесли със себе си по време на своята Моравска мисия до Средна Европа, а сетне са ги отнесли в Рим, където са ги подарили на римския папа – не на последно място и като знак на благодарност, задето папата е защитил тяхното дело и е благословил славянския език да бъде равнопоставен на древните три езика на християнството: еврейски, гръцки и латински.

За сведение, паметта на св. Климент е преди всичко в деня на неговото успение, 27 юли, когато по-късно е постановено да се чества и паметта на св. Седмочисленици. Но се е установил и втори празник, на 25 ноември, заради деня на св. Климент Римски. И този празник става най-празнично честваният ден в памет на Охридския светител у нас и в Православната църква на Северна Македония. В Сръбската и Руската, съответно и в Украинската църква на 25 ноември се чества само св. Климент Римски, а паметта на св. Климент Охридски те отбелязват на 27 юли.

Трудно е да се каже как се местят датите на тези чествания, но за сведение паметта на св. Климент Римски от Римокатолическата църква се отбелязва на 23 ноември, а в повечето православни църкви – на 24 ноември. В тези православни църкви паметта на св. Екатерина съответно се отбелязва на 25 ноември.

Честването на паметта на св. Екатерина на 24 ноември става в Българската, Северномакедонската, Сръбската, Руската и Украинската църква. Произходът на тази традиция не е известен. В Киевска Рус от 11 в. празникът се е празнувал на 25 ноември. Св. Димитрий Ростовски в своите Жития на светиите (т. 1 за м. ноември, отпечатан през 1689 г.) обаче поставя датата на честването на 24 ноември.

Съвременният автор йером. Макарий от атонския манастир „Симонопетра“, в своя Синаксарник (сборник с жития, четени в богослужението), пише в бележка под линия към текста за 25 ноември: „До 16 в. паметта на св. Екатерина се е отбелязвала на 24 ноември. Според бележка на (йеромонах) Вартоломей Кутлумушки обаче, включена в Минея (става дума за ръкописни минеи, б. а.), отците от Синайския манастир са преместили датата на 25 ноември, за да може празникът да се почита с по-голяма тържественост“.

Какво е имал предвид с думите за по-голяма тържественост не е съвсем ясно; може би това, че на 25 ноември е и отданието на празника Въведение Богородично, а отданието на всеки голям празник носи със себе си отглас от самия празник.

И така, паметта на св. вмчца Екатерина си остава в нашия календар на 24 ноември, а на св. Климент Охридски – на 25 ноември. Според известната поговорка – „Не влизай в чужд манастир със своя типик (устав)“ – и за нас трябва да важи това: когато сме в храмове на онези православни църкви, които честват по обратния на нас ред двамата светци, да се съобразяваме с техния църковен ред.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcwc8 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Който следва Христа в самота и плач, е по-велик от оня, който слави Христа в събранието.

Св. Исаак Сирин
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.