Мобилно меню

4.7777777777778 1 1 1 1 1 Rating 4.78 (54 Votes)
EDamianova.JPG„Магистърските програми са изключително добра форма за обучение по богословие” – това заяви за Двери.бг ръководителката на програмата „Извори и традиция на богословието” в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” гл. ас. Екатерина Дамянова. Ето какво каза още тя.

- Какъв е характерът на програмата?

- Магистърската програма „Извори и традиция на богословието” се организира и провежда по инициатива на Катедра „Библеистика“ към БФ на СУ „Св. Климент Охридски” от учебната 2010 г. Целта на програмата е да предостави на магистрантите възможност да се докоснат до автентични изворови текстове на богословието, като се проследява традицията в рецепцията, възприемането на тези извори от хората в различни епохи. Участниците в програмата могат да изберат такива курсове, които ще ги специализират в следните направления – библеистика, патристика, българско средновековно книжовно наследство.

- Защо тъкмо магистърска форма?

- Магистърската форма на обучение е удобна за придобиване на допълнителна квалификация и знания и отговаря на съвременната европейска стратегия за обучение през целия живот. Тя дава и по-голяма възможност за избор на  научното направление и дисциплините към него, които биха могли да допълнят придобитото вече висше образование и да дадат възможност за интердисциплинарни изследвания особено при тези от магистрантите, които нямат бакалавърска степен по богословие (теология). Това се вижда и избора на темите за магистърска теза (работа) от страна на тези участници в програмата. Провеждането на занятията става във време, което да е удобно и за работещите.

- Кое може да бъде мотивация и какви са переспективите?

- Завършилите магистърска програма "Извори и традиция на богословието" придобиват задълбочена теоретическа и практическа подготовка  за самостоятелна и критична работа с изворов материал в областта на библеистиката и патристиката; изграждат умения за работа в книгохранилища, архиви, включително и със средновековни ръкописи.
В по-голямата си част участниците в програмата са зрели хора със завършено вече висше образование и професионална реализация в различни от богословието области. Насочването им към тази програма е продиктувано от желание да придобият по-задълбочени познания в областта на вярата и традициите на православието, в това число и на българското богословие. Тези магистранти не постъпват в Богословския факултет, за да придобият статут на студенти и свързаните с него привилегии и диплом. Въпреки своята професионална кариера някои от тези магистри-неспециалисти впоследствие обаче променят работата си и се насочват в сферата на църковния живот или академичното богословие. В това отношение магистърската програма е една възможност и за Богословския факултет да подбере подходящи кадри, необходими за укрепването на българското богословие и израстването на колегията  във факултета–Майка на останалите богословски школи в страната.

Завършилите магистратура могат да намерят професионална реализация в следните по-важни направления: във фондации и неправителствени организации; в църковната администрация; в духовно-просветната дейност на Църквата; в сферата на проучването и опазването на културното наследство като уредници и експерти в музейната и библиотечната дейност; в заемане на длъжности, за които се изисква висше образование и/или магистърска степен по теология, в органите на държавната власт и структурите на обществено-политическите организации; в частни и държавни фирми, както и в неправителствения сектор; журналистическа работа в средствата за масова информация; редакторска и издателска дейност; могат да участват в изследователската работа по теология във всички научни звена в България и чужбина; имат възможност за продължаване на своята научно-образователна квалификация в различните форми на докторантура; научно-преподавателска работа във висшите училища и институтите на БАН; участие в различни проекти в чужбина; частично обучение в чужбина по време на самата програма и/или продължение на обучението там.

- Кои са участниците в тези програми – и като преподаватели, и като студенти?

- В програмата участват високо квалифицирани преподаватели от цялата страна, които чрез съвместното осъществяване на учебния план получават възможност за по-добри контакти и обмяна на идеи с магистрите и помежду си. Тук не на последно място (и може би на първо) за организаторите на програмата стои общностният момент, при който участниците в програмата (преподаватели и магистри) израстват в една общност, основаваща се на търсене и следване на изворите и традицията на богословието в Господ Иисус Христос.

- Кои са условията за кандидатстване?

- Приемът на студенти-неспециалисти в програмата е отворен за всички кандидати, придобили образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ по хуманитарни, природо-математически или технически специалности.

Програмата е в рамките на четири семестъра (за неспециалисти) и два семестъра (за специалисти с бакалавърска степен по богословие) и завършва със защита на магистърска теза.

За справки: Богословски факултет, пл. „Св. Неделя” 19, тел. 9890115.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9uk 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Само чрез сражение душата постига напредък.

Авва Йоан Ниски