Мобилно меню

4.8925619834711 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (121 Votes)

1_55.jpgВъпрос: Имам желание да направя коледните пости и този път да бъде както Православната църква повелява. Досега съм постила, но на своя глава. Знам, че седмица преди началото на постите се заговява, но това е информация от моя приятелка. Как мога да разбера какво се прави по време на пости. Единственото, което намирам като информация, е какво поведение трябва да има вярващият. Аз се въздържам, както и трябва, но останалите неща не мога да открия като информация: кога и какво се яде, например; кога се ходи на литургии, с изключение на неделния ден? Искам да се запозная с повелите на Православната църква, но ми е малко трудно.

Отговор: Здравейте, прекрасно е намерението Ви да участвате пълноценно в живота на Православната църква. Коледните пости, както сигурно вече знаете, започват на 15 ноември, продължават четиридесет дни и свършват на 24 декември – Бъдни вечер включително. Заговяването всъщност е последното вкусване на непостна храна преди поста (говеенето), както и постепенното (поради здравословни, а не религиозни причини) връщане към нормалния хранителен режим след поста. Така че няма „едноседмично заговяване“ преди Коледния пост.

Може би Вашата позната се е объркала по аналогия с Великия пост, който е малко по-продължителен от Коледния и преди същинското му начало има една седмица, която се смята за подготвителна – т. нар. Сирна седмица, когато християните вече не ядат месо, но не се въздържат от млечни продукти, яйца, масло и т. н. При коледните пости сирна седмица няма. Коледният пост се нарича още Рождественски, а също и Филипов – по името на св. апостол Филип, чийто ден – 14 ноември, бележи началото на поста. За разрешените храни може да прочетете в църковния типик на БПЦ – тук.

Както виждате, през Рождественския пост може да се яде и риба, с изключение на първата седмица и последните четири дни преди Рождество Христово, а също така без сряда и петък. Мекотелите е прието да се смятат за постна храна.

Що се отнася до вътрешния или духовния пост, то наистина има много информация в нета, но нейното изобилие може и да обърка човека или дори да го тласне в нежелателната посока на крайностите. Особено когато човек няма опит, а му се иска да изпълни всичко както трябва. Поради липса на знание в началото обикновено започваме да изпълняваме всичко, което са ни казали, което сме прочели, чули и т. н., което се отразява крайно негативно на психиката, дори при искрено и голямо желание да спазим всичко, което ни е заповядано. Препоръчваме Ви един от уроците на Двери (тук) за учениците в горния гимназиален курс, който дава добра обща представа за смисъла и съдържанието на поста.

Постейки, човек не бива да изпада в социална изолация, нито да демонстрира постенето си. Целта на въздържанието ни в крайна сметка е да предразположим себе си към покаяние и изповед и да приемем св. Тайни в причастието. Понеже без молитва и покаяние постът е една от многото диети и няма влияние върху душата. Това става най-добре като посещаваме неделните литургии, а по възможност и вечерните богослужения преди тях. В периода на Коледните пости има и големи църковни празници, които Църквата отбелязва с тържествени богослужения: Въведение Богородично – 21 ноември, и 6 декември – Никулден. Първият от тях е определен да се чества и като Ден на християнското семейство.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/arfr 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Не търси съвършенството на закона в човешките добродетели, защото в тях няма да го намериш съвършен; неговото съвършенство е скрито в Христовия кръст.

Св. Марк Подвижник
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.