Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (27 Votes)

pantaleon-monastery-athosРуският светогорски манастир „Св. Пантелеймон” и Международният фонд за възстановяване и съхранение на културното и духовно наследство на манастира „Св. Пантелеймон” организират международна конференция в София на тема „Атон и славянският свят”. Научната конференция е посветена на 1000 години руско монашество на Света Гора и ще се проведе от 14 до 16 май в хотел „Рамада”, София.

 

Програма на конференцията:

14 май, сряда

Хотел „Рамада”, София, Конферентна зала

бул. „Мария Луиза”, 131

8:30-9:00 – Регистрация на участниците

Сутрешно заседание

Част 1

Водещи: Епископ Митрофан (Баданин), Денис Олегович Чепяков, монах Ермолай (Чежия), Жанна Леонидовна Левшина

9:00 – Приветствено слово от изпълнителния директор на Международния фонд за възстановяване и опазване на културното и духовното наследство на св. Пантелеимоновия манастир Денис Олегович Чепяков

9:05 – Приветствено слово от името на игумена и на Събора на старците на Атонския св. Пантелеимонов манастир, произнесено от завеждащия архива и библиотеката на манастира монах Ермолай (Чежия)

9:10 – Зубов, Дмитрий Васильевич (Москва, Русия), „Русский Свято-Пантелеимонов монастырь и Османская Турция”

9:30 – Епископ Митрофан (Баданин) (Североморск, Русия), „Константинопольская и Афонская миссии преподобного Феодорита Кольского, просветителя лопарей в 1556–1557 гг.”

9:50 – Алексеев, Алексей Иванович (Санкт-Петербург, Русия), „Афонский образец устройства обителей в „прениях” Вассиана Патрикеева и преподобного Иосифа Волоцкого”

10:10 – Фотић, Александар (Белград, Сърбия), „Хиландар и Русик у XVI и XVII веку”

10:30 – Обсъждане на докладите

10:40-11:10 – Кафе-пауза

Сутрешно заседание

Част 2

Водещи: Сергей Викторович Шумило, Михаил Витальевич Шкаровский

11:10 – Бошков, Мирjана (Нови Сад, Сърбия), „Манастир Светог Пантелејмона као отчина руског владара у посланицама на српскословенском језику”

11:30 – Вах, Кирилл Алексеевич (Москва, Русия), „Книга достопамятностей Русского Пантелеимонова монастыря. 1852–1889 гг.”

11:50 – Герд, Лора Александровна (Санкт-Петербург, Русия), „Переписка библиотекаря Свято-Пантелеимонова монастыря схимонаха Матфея (Ольшанского) с зарубежными учеными”

12:10 – Пахомов, Петр, дякон (Москва, Русия), „Русские афонские келлиоты (по материалам Архива внешней политики Российской империи)”

12:30 – Талалай, Михаил Григорьевич (Милано, Италия), „Алексей Павловский – описатель Русского Афона начала XX века”

12:50 – Обсъждане на докладите

13:00-14:00 – Обяд

Вечерно заседание

Част 1

Водещи: Лора Александровна Герд, Михаил Григорьевич Талалай

14:00 – Петрунина, Ольга Евгениевна (Москва, Русия), „Международно-правовой статус Афона в 1910-1920-е гг. и положение русского монашества”

14:20 – Шкаровский, Михаил Витальевич (Санкт-Петербург, Русия), „Русские обители Афона накануне и в годы Первой мировой войны”

14:40 – Хитров, Александр Михайлович (Москва, Русия), „Малоизвестные архивные коллекции документов по истории русско-афонского именобожничества (имяславия) 1910-1918 гг.”

15:00 – Шумило, Виталий Викторович (Чернигов, Украйна), „Судьба афонита архимандрита Питирима (Ладыгина), в схиме Петра”

15:20 – Шумило, Сергей Викторович (Киев, Украйна), „Насельники Русского на Афоне Свято-Пантелеимонова монастыря, репрессированные в годы антирелигиозных гонений в СССР”

15:40 – Обсъждане на докладите

15:50-16:20 – Кафе-пауза

Вечерно заседание

Част 2

Водещи: Мирьяна Бошков, Кирилл Алексеевич Вах

16:20 – Мусакова, Елисавета (София, България), „Украсени български ръкописи от ХVІІ в.: Атон и хранилищата на стари образци”

16:40 – Подковырова, Вера Григорьевна (Санкт-Петербург, Русия), „Чудо архангела Михаила во Святой Горе Афонской – два поздних лицевых списка из фондов Библиотеки Российской Академии наук (Санкт-Петербург)”

17:00 – Квливидзе, Нина Валериевна (Москва, Русия), „Монашеская тема в росписи галереи Благовещенского собора Московского Кремля: к проблеме афонских влияний в искусстве времени Ивана Грозного”

17:20 – Игошев, Валерий Викторович (Москва, Русия), „Предметы богослужебной утвари работы русских и греческих мастеров XVI-XIX вв. из Свято-Пантелеимонова монастыря на Афоне”

17:40 – Жанна Леонидовна Левшина, Научен ръководител на конференцията – представяне на изданието Афон и славянский мир. Сборник I, Святая Гора Афон 2014.

18:00 – Обсъждане на докладите

19:30 – Вечеря за участниците в конференцията

15 май, четвъртък

Хотел „Рамада”, София, Конферентна зала

Сутрешно заседание

Част 1

Водещи: Тамара Павловна Леннгрен, Сергей Юрьевич Темчин

9:00 – Лосева, Ольга Викторовна (Солун, Гърция), „Редакции греческого сказания об иконе Божией Матери Портаитисса

9:20 – Борисова, Татьяна Станиславовна (Атина, Гърция), „Влияние афонских редакций Акафиста Пресвятой Богородице XIV-XV вв. на последующую славянскую традицию”

9:40 – Иванова, Климентина (София, България), „Към въпроса за разпространението на българските светогорски преводи през ХІV век”

10:00 – Афанасьева, Татьяна Игоревна (Санкт-Петербург, Русия), „Афонский перевод „Тактикона” Никона Черногорца и его судьба в русской письменности XIV-XVII вв.”

10:20 – Скарпа, Марко, свещ. (Венеция, Италия), „Славянские переводы антилатинских произведений на Афоне в XIV в.”

10:40 – Райнхарт, Йоханнес (Виена, Австрия), „Судьба полемических сочинений Иоанна Кантакузина в славянском переводе: Хиландар – Македония – Румыния”

11:00 – Обсъждане на докладите

11:10–11:40 – Кафе-пауза

Сутрешно заседание

Част 2

Водещи: Йоханнес Райнхарт, Ольга Викторовна Лосева

11:40 – Леннгрен, Тамара Павловна (Тромсьо, Норвегия), „История Жития преподобного Афанасия Афонского в контексте рукописных источников”

12:00 – Йовчева, Мария (София, България), „Почитание преподобного Петра Афонского в славянском мире (на материале агиографических и гимнографических текстов)”

12:20 – Полонский, Дмитрий Георгиевич (Москва, Русия), „К истории распространения Жития преподобного Петра Афонского на Руси в XV-XVII вв.”

12:40 – Темчин, Сергей Юрьевич (Вилнюс, Литва), „Роль афонских монастырей в распространении на Руси служб сербским святым: Служба святому Симеону в служебных Минеях Великого княжества Литовского и Польского королевства”

13:00 – Пентковская, Татьяна Викторовна (Москва, Русия), „Преподобный Максим Грек и афонская традиция книжной справы”

13:20 – Обсъждане на докладите

13:30-14:30 – Обяд

Вечерно заседание

Част 1

Водещи: Мария Йовчева, Марко Скарпа

14:30 – Остапчук, Ежи (Варшава, Полша), „Литургические особенности в структуре рукописных Евангелий церковно-приходского богослужения (lesk) из афонских монастырских скрипториев и хранилищ”

14:50 – Вукашиновић, Владимир, свещ. (Белград, Сърбия), „Тропар трећега часа у Служабницима рукописне збирке манастира Хиландара од XV до XVII века – литургичка анализа”

15:10 – Поповски, Козма, свещ. (София, България), „Ръкописни Служебници от Зографския манастир ХІV-ХVІ век”

15:30 – Кривко, Роман Николаевич (Москва, Русия), „Гимнографическая терминология ранних афонских служебных миней как источник по истории церковной музыки у южных славян”

15:50 – Суботин-Голубовић, Татjана (Белград, Сърбия), „Канони у српским преписима Службе светом Пантелејмону”

16:10 – Обсъждане на докладите

16:20-16:50 – Кафе-пауза

Вечерно заседание

Част 2

Водещи: Татьяна Суботин-Голубович, Роман Николаевич Кривко

16:50 – Белякова, Елена Владимировна (Москва, Русия), „Сборники церковных канонов в афонской традиции”

17:10 – Гаврюшина, Лидия Константиновна (Москва, Русия), „Образ Святой Горы в Феодосиевском Житии св. Саввы Сербского и русская книжность”

17:30 – Шумило, Светлана Михайловна (Чернигов, Украйна), „О возможном влиянии афоно-сербской письменности на творчество Епифания Премудрого”

17:50 – Обсъждане на докладите

19:30 – Вечеря за участниците в конференцията

16 май, петък

Хотел „Рамада”, София, Конферентна зала

Сутрешно заседание

Част 1

Водещи: Жанна Леонидовна Левшина, Дмитрий Игоревич Полывянный

9:00 – Дугашвили, Екатерина (Тбилиси, Грузия), „Грузинские рукописи из Свято-Пантелеимонова монастыря и их историко-культурное значение”

9:20 – Турилов, Анатолий Аркадьевич (Москва, Русия), „К реконструкции славянской библиотеки монастыря Св. Павла (по материалам библиотеки Русского Свято-Пантелеимонова монастыря на Афоне и российских собраний)”

9:40 – Грбић, Душица (Нови Сад, Сърбия), „Рукописи Светогораца у Библиотеци Матице српске”

10:00 – Николова, Светлина (София, България), „Словата на Йоан Екзарх Български в ръкописната сбирка на Хилендарския манастир”

10:20 – Вутова, Нина (София, България), „Филиграноложки паралели – хартията на славянските ръкописи от Атонските манастири Зограф и Хилендар през ХІV век”

10:40 – Обсъждане на докладите

10:50-11:20 – Кафе-пауза

Сутрешно заседание

Част 2

Водещи: Светлина Николова, Валерий Викторович Игошев

11:20 – Павликянов, Кирил (София, България), „О трех фальсифицированных документах болгарского на Святом Афоне монастыря Св. Георгия Зографского, или о том, в каких случаях византийские василевсы публиковали свои златопечатные грамоты на болгарском языке”

11:40 – Полывянный, Дмитрий Игоревич (Иваново, Русия), „Зографский монастырь Св. Георгия и болгарское историописание раннего Нового времени”

12:00 – Чешмеджиев, Димо (Пловдив, България), „Йоаким I: от атонски монах до Търновски Патриарх”

12:20 – Тријић, Владан (Белград, Сръбия), „О неким спољашњим дипломатичким одликама повеља Хиландарског архива”

12:40 – Бубало, Ђорђе (Белград, Сърбия), „Трансфер личних и црквених архива на Свету Гору — сведочења српских повеља”

13:00 – Обсъждане на докладите и закриване на конференцията


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/996uw 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Не се учудвай, че падаш всеки ден; не се отказвай, но смело се изправяй. И бъди уверен, че ангелът, който те пази, ще възнагради търпението ти.

Св. Йоан Лествичник
   

© 2005-2016 Двери БГ и нашите автори. Препечатване - само при коректно посочване на първоизточника.