Мобилно меню

2.3636363636364 1 1 1 1 1 Rating 2.36 (11 Votes)
1_6.jpgАмериканският президент Барак Обама подкрепи "правото на жените да избират" на 36-тата годишнина от решението на Върховния съд, което дава на жените конституционното право на аборт.

На 36-тата годишнина от решението, ние си припомняме, че то не само защитава здравето и репродуктивната свобода на жените, а и отразява един по-широк принцип: че правителството няма право да се намесва в най-личните ни семейни дела, се казва в писменото изявление на Обама.

Аз оставам ангажиран със защитата на правото на жените да избират, посочва той.

Решението на Върховния съд от 1973 г. даде на САЩ едни от най-малко ограничаващите закони в целия свят.
Консервативните религиозни групи се надигнаха единодушно против абортите, превръщайки темата в горещ политически проблем.

Изследванията на общественото мнение показват, че повечето американци подкрепят "правото на избор", позволяващо на жените да извършат аборт, а не "правото на живот", което религиозните активисти използват като аргумент срещу абортите.

Проучване на Американската конференция на католическите епископи (USCCB) показва, че само11% от американците подкрепят тоталната забрана на абортите.

Изявлението на Обама беше окачествено като "глътка свеж въздух за тези от нас, които са водили борбата за абортите толкова дълго", заяви Йон О'Брайън, председател на Католици за правото на избор.

Това е нов начин на мислене, който ще служи на интересите на жените по-добре в бъдещето, като защитава и правата, установени от поправката, добави той.

В изказването си Обама говори за необходимостта от "достъпни контрацептиви, точна здравна информация и превантивни услуги", с които да се "предотвратяват непланираните бременности, да се намали необходимостта от аборти и да се подкрепят жените и семействата в избора, който правят".

Отношението към абортите беше една от коментираните теми по време на кампанията за президентските избори. Обама обяви тогава, че подкрепя правото на аборт, но е за насърчаване на алтернативите на преждевременното прекъсване на бременността - по-добро полово възпитание, осиновяване и т.н. Конкурентът му Джон Маккейн бе против абортите.

Въпросът е актуален в САЩ, тъй като през 2006 г. в някои съдилищата в няколко щата разглеждаха предложения за забрана на абортите и имаше вероятност Върховният съд да преразгледа решението си.

В Южна Дакота дори със закон бе криминализирано провеждането на аборти от лекари, освен в случаи на опасност за живота на бременната жена. Забраната обаче действа в случаите на насилствено забременяване или на кръвосмешение.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33aur 

Разпространяване на статията: