Мобилно меню

2.52 1 1 1 1 1 Rating 2.52 (50 Votes)

d0b5Алтернативно честване на 1000-годишния юбилей от основаването на Охридската архиепископия ще организира Сръбската патриаршия – това решение сръбските архиереи взеха на неотдавна завършилия Архиерейски събор на СПЦ. То е по предложение на Православната Охридска архиепископия (ПОА) в Македония (църковна структура към Сръбската патриаршия, ръководена от архиеп. Йован (Вранишковски), в канонично общение с останалите поместни православни църкви).

В интервю за изданието Слободен печат Стобийският еп. Давид (ПОА) заяви, че честванията ще се проведат най-вероятно в ставропигиалния манастир „Св. Йоан Златоуст“ в Битоля. Той очаква на тях да присъства Сръбският патриарх Ириней, както и представители на останалите поместни православни църкви, като покана ще бъде отправена и към Вселенския патриарх Вартоломей.

Според еп. Давид покана може да бъде отправена и до владиците от Македонската православна църква, за да присъстват като гости, но те няма да могат да участват в съвместното богослужение.

„Юбилеят ще бъде прославен с обща литургия, която е единственият автентичен израз на единството и съборността на Православната църква. След литургията ще последва програма, свързана с юбилея. Мисля, че може да бъдат поканени и представители на Македонската православна църква, но това все пак трябва да реши Синодът на Православната Охридска архиепископия. Разбира се, представителите на непризнатата МПЦ няма да могат да вземат участие в богослужбата, но без съмнение ще имат достойно място в прославата. Предвид присъствието на патр. Ириней, това би бил първи опит за възобновяване на диалога за решаване на църковния проблем. МПЦ би трябвало да излезе от своята затвореност към диалог и да присъства на една такава среща, така че диалогът да започне отново“.

Според местни анализатори обаче е много малко вероятно Македонската православна църква да изпрати свои представители в Битоля. „МПЦ изпрати покана до Сръбската патриаршия да участва в тържествата в Охрид, но от тяхна страна не дойде никой. Този факт създава големи пречки за идване в Битоля, защото не може да не отидете при някого, който ви кани и да очаквате той да дойде, когато вие го каните. В Охрид можеше да дойде поне един сръбски владика и това да е сигнал за затопляне на отношенията“, смята Бранко Горгевски, църковен журналист.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxdya 

Разпространяване на статията: