Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)
1_63.gifС църковна служба в храм “Свети Георги” започват празничните прояви в Одрин, заяви Александър Чъкърък, свещеник в храм “Свети Георги” в Одрин. В града на празничния 6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия, пристигат представители на Тракийските дружества от цялата страна. "Очакваме да пристигнат между 15 и 20 автобуса от България. Ще имаме и гости от Турция и Гърция, които вече започнаха да пристигат в Одрин", каза още свещеникът. След църковната служба концерти да изнесат фолклорни ансамбли от Хасково, Димитровград и Елхово.
Справка: Българската църква “Св. Георги” се намира в североизточната част на град Одрин, Република Турция, в квартал “Кайък”, махала “Барутлук”, която някога е била населена с българи. Отвътре църквата е просторна, трикорабна базилика с висок таван, облицован с дърво, а стените са украсени с красиви икони. Основите на храма са положени на 23 април 1880 г. и е изграден още същата година. Построен е със съдействието на тогавашния областен управител на Одрин Рауф паша и с разрешението на султан Хамид ІІ. Църквата е изградена на площ от 320 кв. м. като трикорабна базилика в стил, характерен за българското късно Възраждане. Първоначално богослуженията са се извършвали на гръцки език, но в последствие под натиска на българската общественост в областта започва да се служи на български език.

Храм През последните години църквата е поддържана на доброволни начала от един от малкото потомствени българи Филип Чъкърък. Неговият син е настоящият свещеник отец Александър, който в периода 1992-2000 г. завършва Духовна семинария и Богословски факултет в София. През 2001 г. е ръкоположен за свещеник от Старозагорския митрополит Негово високопреосвещенство Галактион, а от началото на 2003 г. Вселенският патриарх – Негово Светейшество Вартоломей дава официално разрешение на отец Александър да служи в Одрин.

През 2001 г. е изготвен проект за реставрация на черквата “Св. Георги”. В рамките на подписаната между Република България и Турция “Програма за опазване на недвижимото културно наследство за периода 2002-2003 г.” проектът е внесен за одобрение от Комисията за опазване на природното и културно богатство в Одрин и от местната Дирекция на вакъфите. След получаване на официално разрешение от турска страна за реставрация на църквата, на 12 септември 2003 г. е подписан договор за ремонт на храма с местния архитект Али Ерол, който е председател на Съюза на архитектите в Одрин. Ремонтните дейности започват на 1 октомври 2003 г. и приключват на 30 април 2004 г. Възстановеният храм е тържествено открит и осветен на 9 май 2004 г.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33pyw 

Разпространяване на статията: