Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

0fВ най-скоро време в московските храмове ежедневно ще започнат да дежурят мисионери, в чиито задължения ще влиза посрещането на енориашите, предотвратяването на конфликтите и консултацията на хората, които за първи път влизат в храма и имат въпроси. Председателят на синодния отдел към МП по взаимоотношенията между Църква и общество прот. Всеволод Чаплин заяви за „Известия”, че появата на това допълнително служение е свързано с неотдавнашното изявление на Московския и на цяла Русия патриарх Кирил, който е притеснен от атмосферата на грубост и невежество, царяща в някои енории. По думите на о. Чаплин, вече е започнала разработка на програма за тези мисионери.

„В много храмове вече дежурят енорийски мисионери, но само в делнични дни: понеделник, вторник и четвъртък. Тяхната задача е да бъдат първите, които влизат в контакт с хората, влизащи за първи път в храма и задаващи въпроси. Запознаването с Църквата трябва да започне с разговор не с клисаря или лелката, продаваща свещи, а с консултация с пълноценно подготвен мисионер”, заяви о. Всеволод Чаплин.

Той заяви, че в близките месеци такива служби ще се появат във всички енории, ще работят ежедневно и ще започнат да решават възникващите между посетителите конфликти.

„Трябва да призоваваме към ред тези, които се опитват да командват другите, да им казват, какво да правят и какво не, особено по груб начин. Уви, в някои храмове това наистина се случва. Даже ако човек се държи неправилно и неумело, пак не бива да бъде нагрубяван. Трябва спокойно да му се обяснява. И това трябва да върши човек, имащ минимум богословско образование”.

Мисионерската програма за обучение на такива кадри ще продължава около две години и ще бъде съпоставима с програмата на духовните семинарии, каза още о. Чаплин.

Александър Дворкин, президент на Руската асоциация за изучаване на религиите и сектите, заяви, че мисионерското служение е широко разпространено в православния свят. „В страните, където православните са малцинство, например във Франция и Америка, обръщат голямо внимание на всеки човек, влизащ в храма. В традиционно православните страни като Гърция, България и Сърбия – по-малко. Но като цяло в храмовете в чужбина не можеш да срещнеш такава грубост, с която понякога се сблъскваш у нас. Там няма бабички-активистки като у нас, а мисионерите отделят голямо внимание на новите хора и всичко подробно им обясняват. Подобни служители имат и римокатолиците, и протестантите, но при последните те имат по-скоро ролята на социални служители”.

Според Дворкин, грубостта в руските храмове е наследство от съветския режим. „Тези възрастни енориашки са израснали в суровите съветски условия, където имаше народен контрол. Затова те смятат за свой дълг да съобщават, ако някой прави нещо не както трябва. И то с прекален изблик на възмущение. Но очевидно те са много по-малко, отколкото да кажем, преди 20 години”.

Припомняме, че преди няколко седмици Московският патриарх Кирил говори на заседание на Висшия църковен съвет за проблема с „развилнелите се лелки” в енориите на РПЦ, които у много хора създават негативна представа за Църквата.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9wdwk 

Разпространяване на статията: