Мобилно меню

4.952380952381 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (21 Votes)

school2.jpgБогословските факултети в Атина и Солун категорично протестират срещу превръщането на полувисшите църковни школи във факултети от учебната 2006-2007 година. Според тях причината за тази промяна е неясна и не съответства на принципите на Министерството на образованието, защото същестуващите факултети напълно покриват всички изисквания за богословско образование.

Опозицията на управляващата партия „Нова демокрация“ я обвинява, че правителството води тайни съглашения с висшата църковна йерархия. „Не е възможно обществен университет да се ръководи от догматична институция“ е мнението на левите партии. Според тях това противоречи на принципа на свободното изследване и наука, каквато е същността на университетската институция.

От своя страна висшата йерархия твърди, че сега няма контрол върху образованието в богословските факултети, които основно произвеждат кадри за църковния клир. Четирите нови църковни академии ще се управляват от комисия, в която влизат по един представител на Атинска архиепископия и на Константинополската Вселенска патриаршия, и трима преподаватели, а председателят ще се определя от Министерството на образованието.

Обучението ще бъде четири години и академиите ще имат пансиони. Завършилите ще могат да бъдат избирани за митрополити, но дипломите им няма да им дават право на работа в обществените гръцки институции.

* Източник RNN

Бел. ред.: Прави впечатление, че противниците на тази идея за повишаване на статута на полувисшите църковни школи постоянно говорят за превръщането им в университети, което не е вярно – става дума за висши богословски школи, които да са на смесено подчинение и в никакъв случай да не са извън религиозния контрол на църквата, изключително за която те ще подготвят кадри.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ax3f 

Разпространяване на статията: