Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

В петък в гръцкото народно събрание е внесен законопроект за религиозната просвета, който предвижда и промяна на статута на четирите полувисши православни духовни школи (в Атина, Солун, Янина и на о-в Крит), за да станат те от следващата учебна година висши църковни академии. Срещу тази идея на архиепископа и синодните архиереи отдавна са се обявили богословските факултети в Атина и Солун, които смятат, че така ще се стигне до занижаване на равнището на обучение по свещените науки.

Обичайното възражение от страна на Гръцката църква пък е, че във факултетите учат (до голяма степен и формално, само по документи) много невярващи младежи, попаднали там по класация от изпитите на общогръцката матура за всички зрелостници, въведена преди десетилетия в Гърция.

Много от студентите наистина се учат формално: влизат с външен (в средните училища) писмен изпит, не посещават лекции (те не са задължителни), нито дори упражнения, после полагат анонимни писмени изпити, работите се проверяват в тяхно отсъствие от професорите и така може нито веднъж да не срещнат очи в очи своите преподаватели.

За сведение, Гръцката църква няма никаква правна възможност да контролира обучението по православно богословие в Гърция в държавните университети.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aac3 

Разпространяване на статията: