Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
P9030160.JPGС обстоен доклад вчера, 3 септември, Минският и Слуцки митрополит Филарет, патриаршески екзарх на цяла Беларусия, откри петия научен симпозиум в Минск, събрал 60 учени-библеисти от 18 страни. В доклада си главата на Белоруската православна църква разказа за историята на тази църква през 20 век. До болшевишката революция от 1917 г. тя е имала 78 000 храма, а в навечерието на политическите промени от края на 80-те години те са останали едва няколко десетки. През 1937 г. комунистическите власти са се похвалили, че са затворили и последния православен храм в източната част на тази тогава съветска република. Междувременно са били избити 2 000 духовници в страната. Но през последните 20 години Православната църква в Белорусия постепенно възстановява своята структура. Вече действат над хиляда храма в страната, а свещениците наброяват близо 10 хиляди.

На практика богословската наука не се е преподавала през 20 в. в Белорусия, докато през 1989 г. не е била възродена духовната семинария в Жировичкия манастир, където учат отбили военната служба младежи и се готвят за клирическо служение. През 1993 г. архиереят с помощта на местни богословски кадри, учили в Москва и Санктпетербург, е успял да основе и богословски факултет към Европейския хуманитарен университет в Минск, прехвърлен сега към Белоруския държавен университет. През 1996 г. се основава и Минската духовна академия, макар все още тя да се помещава в Жировичкия манастир. Нейните сгради вече са готови и предстои прохвърлянето й в столицата.

P9030162.JPGСам архиереят още от началото на възстановеното богословско образование в страната е преподавател по Свещено Писание на Новия Завет. Участва като преводач и в новия превод на Новия Завет на белоруски език. Защото колкото и широко да се ползва в обществения живот на тази страна руският език, народът си говори белоруски и затова той трябва да разполага със свой превод, смята митрополит Филарет. А това ще подпомогне и развитието на националния език и литература.

Основен проблем си остава подготовката на квалифицирани преподавателски кадри за богословските школи. Насърчава се докторирането на местни кадри, както и специализациите в чужбина. Младите хора като навсякъде днес учат английски, но също и немски език. Сам митрополит Филарет е служил няколко години като руски епископ в Берлин и говори немски. Затова постоянно търси стипендии и изпраща млади богослови, мъже и жени, да специализират богословие, предимно библеистика, в страните на Централна и Западна Европа.

P9030157.JPG
На официалното откриване и на лекцията на митр. Филарет присъстваха председателят на правителствения отдел по религиозните въпроси, заместник-министри, кардиналът на Белорусия, дипломати, представители на различни вероизповедания и на обществеността, множество православни клирици.

Днес продължи работата си научният симпозиум с пленарни доклади, семинарни занятия и работни групи. Ръководител на една от трите работни групи е българският професор И. Ж. Димитров.

Вечерта се предвижда среща с представители на висши богословски школи от Белорусия, Украйна и Русия, които ще информират за своята научно-преподавателска работа и ще споделят успехите и трудностите си. Утре всички участници ще се черкуват в столичния катедрален храм "Св. Дух", където св. литургия ще отслужи митр. Филарет.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aad3 

Разпространяване на статията: