Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)
1_59.jpgОт 2 до 9 септември т. г. в столицата на Беларус, Минск, се провежда среща на преподаватели по Свещено Писание на Стария и Новия Завет от цяла Европа. Това е петата поред среща от този род (след Нямц, Рилски манастир, Санктпетербург и Сибиу) и тя ще събере над 60 учени-библеисти (православни, католически и протестантски) от европейски университети, които ще обсъждат доклади по общата тема „Евангелските образи на Господ Иисус Христос в църковното предание и библейската наука”. Среща от такъв вид и размер се провежда за пръв път в Беларус. Тя се организира съвместно от Комитета за Източна Европа на световното дружество за новозаветни изследвания (SNTS) и от богословския факултет „Св. Кирил и Методий” на Беларуския държавен университет в Минск под патронажа на Високопреосвещения Мински и Слуцки митрополит д-р Филарет, патриаршески екзарх на Беларус, председател на Богословската комисия на Руската православна църква.

Днес заседава на място Комитетът за Източна Европа с участие на представители на домакините. От българска страна член-основател на този комитет е проф. д-р Иван Желев Димитров от БФ на СУ „Св. Климент Охридски”. Утре сутринта е официалното откриване на симпозиума с доклад на митрополит Филарет на тема „За състоянието на църковния живот и богословската наука в Република Беларус”.

В симпозиума взимат участие доц. д-р Димитър п. Маринов Киров, декан на ПБФ на ВТУ „Св. Кирил и Методий”, и гл. ас. д-р Ивайло п. Иванов Найденов от БФ на СУ – и двамата преподаватели по Свещ. Писание на Стария Завет.

В неделя е предвидена архиерейска св. литургия в минската митрополитска катедрала „Св. Дух” и след това – прием от името на митрополит Филарет. Заключителните заседания ще се проведат на 8 септември в Жировичкия манастир, на 200 км югозападно от столицата, където се помещават духовната семинария и духовната академия, която предстои да се премести в нови сгради в Минск.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aadk 

Разпространяване на статията: