Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)
1_52.jpgВ началото на учебната година в Русия Министерството на образованието счита, че руските училища, които участват в експеримента по преподаване на "Основи на религиозните култури и светска етика", вече са готови да преминат към втория етап от апробацията на новия предмет, който стартира на 1 септември. "Днес може еднозначно да заявим, че курсът "Основи" се възприема позитивно и от децата, и от родителите, и от учителите", констатира пред журналисти директорът на департамента по общо образование в Министерството на образованието и науката Елена Низиенко. Напомняме, че курсът стартира на 1 април в качеството на федерален образователен компонент в 19 руски региона. Засега министерството не е приело решение за разширяване на географския обхват на експеримента.

Според заповедта на Министерството на образованието, издадена в края на миналата година, учениците трябва да успеят в рамките на продължителността на един учебен срок (в края на 4-и и началото на 5-и клас)  да изучат или една от четирите "религиозни култури" (православна, ислямска, юдейска или будистка - по избор), или основите на световните религии, или светска етика.

Първите изводи от експеримента трябва да бъдат представени на обществения съвет в министерството в края на септември. Ако след края на тази учебна година експериментът се счете за успешен, през следващата 2012-2013 г. "Основи на религиозните култури и светска етика" ще стане задължителен предмет във всички руски региони.

Сега в експеримента участват около 300 000 ученици, които през тази година ще бъдат в 5 клас. Според статистиката, изградена на основа на поръчаните учебници, 125 000 деца са избрали светска етика, 60 000 - основи на православната култура, 60 000 - основи на световните религии, 40 000 - основи на ислямската култура, 40 000 - основи на будистката култура и 12 000 - основи на юдейската култура. Най-много ученици изучават православна култура в Костромска (75%) и Тверска области (62%). На трето място, колкото и да е странно, е Еврейската автономна област - там православие изучават 61,3% от петокласниците. Най-"неправославна" се оказала Пензенската област - там не е поръчан нито един учебник по православна култура. Даже в Чечня има повече ученици, избрали православната култура - повече от 0,36%.

Преподаването на "Основите" е поверено на учители, които през изминалата учебна година са преминали 72-часова подготовка от страна на т. нар. "учители-треньори" в Академията за повишаване на квалификацията и професионалната подготовка на работниците в образованието. Изборът на учителите, водещи курсовете, е единственият пункт, по който Руската православна църква протестира. Според Зарайския епископ Меркурий, председател на синодния Отдел за религиозно образование, "Министерството на образованието практически напълно отстрани представителите на Църквата от процеса на подготовка на преподавателите по Основи на религиозната култура. Единственият контакт на педагозите с представители на Църквата се ограничи с еднократните срещи с протодякон Андрей Кураев - съставител на учебника по "Основи на православната култура".

През изминалата седмица положително се изказа за експеримента и юдейската община, въпреки че според Федерацията на еврейските общини в Русия юдейските религиозни дейци са критикували остро предмета. "Юдеите, както и мюсюлманите не подкрепяха идеята за разделение на учениците на религиозна основа. Те настояваха за един общ курс. В крайна сметка се стигна до компромисен вариант - конфесионални модули плюс два неутрални: основи на световните религии и основи на светската етика", напомни прессекретарят на главния равин на Русия Берла Лазар.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aa8q 

Разпространяване на статията: