Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
1_44.jpgПо принцип може да се каже, че която и да е китайска фабрика спомага за бързото развитие на китайската икономика. Но това не е обикновена фабрика. Това е предприятие, което държи много повече на вярата, отколкото на печалбата...

Всъщност собственикът на Ботели Валве Груп в китайския град Вензу би искал да види целия си персонал отдаден на християнството.

Тази фабрика не е изолиран случай: тя е част от разрастващата се тенденция в бизнес политиката, водена от предприемачите в ключова индустриална зона в Китай, чийто успех се изследва от китайското правителството.

Всеки месец фабриката за клапани на Уенг Жен Уау произвежда стока на стойност 5 милиона долара. Около 40% от производството се изнася по целия свят. За собственика обаче не продажбите са на първо място по важност, а ролята, която християнската религия играе в неговото семейство и в предприятието му.

Всеки понеделник сутринта главните мениджъри се събират заедно и се молят за благополучието на бизнеса.

Веднъж седмично персоналът е насърчаван да присъства на християнска приятелска среща, на която всички четат Библията и се молят един за друг. Уенг Жен Уау вярва, че, убеждавайки все повече увеличаващия се персонал да се обърне към християнството, търговията му ще просперира. Според него веднага, щом работниците му приемат християнската религия, отношението им към работата се променя.

„Ако си християнин, си по-честен, с по-добро сърце”, казва Уау. „Хората, които не са християни, са по-нерационални. Мисля, че има голяма разлика.”

„Не казвам, че тези, които не изповядват християнството, са лоши, но процентово работниците християни са много по-продуктивни. Освен това, когато те направят нещо грешно, се чувстват виновни – това е разликата”, обяснява предприемачът.

Един от работниците, който съвсем скоро е приел християнството, обяснява, че преди да започне работа във фабриката за клапани не е знаел нищо за тази религия. Но сега новооткритата вяра за него е всекидневен източник на вдъхновение.

„Ако всеки стане християнин в това предприятие, ще бъдем много задружни и това много би помогнало за развитието на фабриката.”

Запитан какъв фактор е религията при избора му на работници, г-н Уау отговаря: „Разбира се, че бих предпочел християнин, определено”.

Такива коментари могат да породят обвинения в дискриминация в някои страни, но бизнесменът няма съмнения по въпроса, че християнското единство може да допринесе за израстването на китайската икономика.

„Мисля, че, ако всички преприятия възприемат християнската култура, ще имаме много по-хармонично общество”, казва Уау.

Разбира се, възникват въпроси, дали персоналът доброволно е приел християнството или хората просто реагират прагматично на ясно дефинираните изисквания на компанията.

Някои от тях твърдят, че новата им вяра е наистина значима за тях и че не са били насилвани да я приемат, въпреки че шефовете им съвсем открито са показвали намеренията си да увеличат броя на християните в предприятието.

Голямата роля на християнските предприемачи за икономическия успех на частната индустриална зона Уензоу не е останала незабелязана от китайското правителство. Този феномен обаче не е разглеждан като странен. Напротив, той е изследван от правителствените институции.

В Китайската академия по социални науки специалист в тази област е професор Зуо Зинпинг – председател на Института по световни религии. Той изучава нарастващото влияние на християнството в Китай. Професорът разказва, как през 19-ти век градът е бил посещаван от множество западно-християнски мисионери и че според него това е поставило началото на дългата история на тази религия в Китай. Днес християните в месността са необикновено голям брой – според някои изследвания около 20% от населението. Това, което обаче наистина го вълнува, е: как са взаимносвързани нарастването броя на християните и икономическият просперитет в Китай.

Според китайските изследователи в западната история има връзка между икономическото развитие и протестантството – въпросът е, какво би означавало това за Китай.

„Много е важно да се открие тайната на социалното развитие, т. нар. потенциални сили на една нация”, казва професорът. „Що се отнася до западните цивилизации, повечето китайци са на мнение, че за тях потенциалът е протестантската религия.”

Християнската вяра може да се окаже компонентът с най-ключова роля в бъдещия икономически успех на Китай. Но идеята, че новооткритата религия може да вдъхнови работната ръка да повиши продуктивността си, се приема на сериозно не само от китайския бизнес, ами и от китайската комунистическа власт, която официално се води атеистична.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aa88 

Разпространяване на статията: