Мобилно меню

4.6363636363636 1 1 1 1 1 Rating 4.64 (11 Votes)
1.gifВ редица европейски университети е налице тенденцията преподаването на богосрловие да бъде измествано от религиознание. Този проблем беше обсъждан от представители на богословските факултети и други висши църковни школи на международна консултация в Грац, Австрия. "Богословието играе днес важна роля в университетското образование. То спомага да се преодоляват стереотипите, да се намира път за преодоляване на конфликтите, богословието изработва своя уникална специфика в диалога с другите дисциплини. Богословието не може да се замени с религиознание", заяви митрополитът за Франция на Цариградската патриаршия Емануил, президент на Конференцията на европейските църкви.

Отказът на европейските университети от преподаването на богословие отчасти е свързан с намаляването на броя на студентите, отчасти отразява религиозния плурализъм на континента, а също така е свързано и със затрудненото финансово положение на много университети. Участниците в срещата в Грац считат, че теологията и религиознанието могат да бъдат взаимнодопълващи се дисциплини и предлагат университетите да създават факултети, където се преподават и двете дисциплини.

Консултацията в Грац е третият подобен форум, организиран от КЕЦ. От българска страна са участвали проф. Иван Ж. Димитров от БФ/СУ, член на организационния комитет за консултацията, и доц. Димитър Попмаринов Киров, декан на ПБФ/ВТУ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aaux 

Разпространяване на статията: