Мобилно меню

3.7692307692308 1 1 1 1 1 Rating 3.77 (13 Votes)

прокурор Р. ТодоровИзползваха попадии за избора на владика, бившият шофьор на митницата Н. Велчев пусна бюлетина, използваха печат-менте на синода…

Четирима служители на „Неврокопска епархия от алтернативния синод на Инокентий“ вчера депозираха жалба в Окръжна прокуратура – Благоевград срещу избора миналата неделя на Гервасий за Неврокопски митрополит. Тъжбата е заведена в държавното обвинение с вх. № 4321 от 1 юли 2009 г. и (окръжният; бел. ред.) прокурор № 1 Ради Тодоров трябва за пръв път да навлезе в дебрите на църковния разкол в България само две седмици преди за излезе в пенсия. За прегледност секретарят Ангел Лазаров, служителите Илия Дешев и Петър Манасиев и членът на църковното настоятелство (на разколниците; бел. ред.) в Мелник Борислав Поповски, който е епархийски избирател (на разколниците; бел. ред.) и бивш съдържател на Лумпаровата къща, допуснатите нарушения при избора на Гервасий са групирани в девет точки. Според жалбоподателите още Окръжното на Св. Синод (на разколниците; бел. ред.) за провеждане на избори за (разколнически; бел. ред.) Неврокопски митрополит е било без задължителните подписи на членовете на Св. Синод и наместник-председателя му Инокентий, което го прави невалидно.

Епархийските избиратели, гласували за него, са определени едностранно от свещениците Георги Илиев от Благоевград, Кирил Бачев от Симитли, Спас Козарев от с. Елешница, о. Филип от Банско и Георги Великов от Гоце Делчев, които са докарали съпругите си да гласуват, което е в противоречие с Устава на БПЦ. От името на Роженския манастир бюлетина е пуснал свещ. Петър Покровски, който никога не е бил клирик на епархията, а и съгласно устава манастирите нямат право да излъчват представители при избора на митрополит, разясняват жалбоподателите. Необяснимо е било и включването като гласоподавател на софиянеца Николай Велчев, който беше шофьор на дисциплинарно уволнения шеф на митница Благоевград Иван Илчов и няма нищо общо с Неврокопска епархия. Според четиримата недопустимо е било присъствието на избора на свещ. Камен Бараков, смятан за човека, организирал избора на Гервасий и отцепил по този начин трети синод в БПЦ, както и на църковния прокурор на Св. Синод Христо Латинов (на разколниците; бел. ред.), които по устав са задължени да стоят далече от мястото, където се избира митрополит, за да нямат възможност да влияят на избирателите.

* Колегите от в-к „Струма“ за съжаление не са направили уточнението, че всички духовни звания, нормативни документи и църковно-административни единици се отнасят към неканоничната структура на разколническа група, отделила се от БПЦ (бел. ред.).


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33rfp 

Разпространяване на статията: