Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

Интелектуалци и общественици от Враца учредиха Инициативен комитет за спасяването на манастира „Св. Йоан Пустинник“ край с. Бистрец, предаде агенция „Фокус“, позовавайки се на БНР. За цялостното възстановяване на манастира и превръщането му в туристически обект са необходими най-малко 25 хиляди лева. Комитетът предвижда тиражирането на сувенири и печатни издания, картички и брошури за набиране на средствата. До дни ще излезе и специален вестник, свързан с инициативата. Съюзът на архитектите във Враца ще включи манастира в Книгата на застрашените културно-исторически обекти в България.

Бистрецки манастир „Св. Йоан Рилски“ (наричан още „Св. Йоан Касинец“ и „Св. Йоан Пусти“) е разположен в местността Касината на травертинова площадка под величествен скален венец във Врачанския дял от Западна Стара планина, на шест километра западно от гр. Враца, в землището на кв. „Бистрец“.

Историческо развитие и сегашно състояние: основан е през шестнадесетото столетие с патрон св. Йоан Богослов и е възобновен през 1867 г. През 1894-1928 г. е напуснат от монасите и оттогава се нарича „Пусти“, а през 1928 г. е осветен с ново име – „Св. Йоан Рилски“. Понастоящем е изоставен.

Описание, архитектурни и културно-исторически ценности: представлява комплекс от разграбена от иманяри черква и полуразрушени жилищни сгради. Манастирската черква (11.50 х 7.50 м.) е построена през 16 в. и е еднокорабна, триапсидна, с купол върху висок цилиндричен барабан, като е подпряна с по три контрафорса от северната и южната страна. Запазени са следи от два слоя стенописи – от 16 в. и от 1867 г., варварски поругани от иманяри. В основата на скалния венец се намира плитка пещера, от която блика карстов извор, а по свода ѝ са запазени останки от стенописи от 1540 г. Високо в същия скален венец има втора пещера – „Постницата“, която е трудно достъпна и в която според легенда е живял св. Йоан Рилски. През 19 в. в манастира е съществувала щампарница за гравюри върху мед. От манастирската тераса водата на карстовия извор образува красив травертинов водопад. Манастирът е обявен за паметник на културата

* Източник: Водач за българските планини


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334px 

Разпространяване на статията: