Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

Екип от трима художници реставрират стенописите на средновековната църква „Света Троица“ в манастира край с. Раковица, обл. Видин. Тя е историческо място, където е взето решение за вдигане на въстание в Северозападна България срещу османските поробители през 1850 г. Средствата са отпуснати от Министерство на културата.

Малкият храм е част от манастирски комплекс в Западна Стара планина, само на два-три километра от българо-сръбската граница. В началото на 70-те години на миналия век е обявен за паметник на културата. Преди това обаче вкопаният в земята храм е бил превърнат в обор. Разрушаван и съграждан през вековете, храм „Света Троица“ е изографисан за последно преди сто и шестдесет години. Високата влажност, течовете и лошото стопанисване са повредили невъзвратимо възрожденската иконопис.

„Заданието тази година беше да извършим профилактика на 28 м2, като ние избрахме купола горе и апсидната ниша, които бяха в най-тежко състояние. Имаше паднали мазилки, липса на оригинал, доста измити участъци от влагата и ние направихме едно укрепване профилактично на живописната повърхност…“ – каза Владимир Цветков, магистър по реставрация.

При сондажи в стената са открити следи от опожаряване и фриз от много стар градеж. „Има следи от средновековната черква, която е била от дванадесетото-тринадесетото столетие“ – каза още Владимир Цветков.

Двамата йеромонаси Антим и Неофит, които се грижат за св. обител, разчитат на родолюбиви християни за ремонта на покрива и външното изкърпване на стените на малката църква.

* Източник: БНТ


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33dcu 

Разпространяване на статията: