Утре, събота - 11 март, следобяд членовете на Св. Синод на БПЦ-БП под председателството на Н. Св. Българския патриарх Неофит ще се съберат на заседание в синодната палата, за да разгледат и приемат документите от епархийския избор за Врачански митрополит, провел се миналата неделя, 5 март, Православна неделя. Ако няма възражения срещу проведения вот и в документацията няма пропуски, Св. Синод ще се събере в неделния ден за канонически избор на Врачански митрополит. Архиереите ще изберат един от двамата кандидати, излъчени от врачанските епархийски избиратели – Браницки епископ Григорий и Агатополски епископ Йеротей.
Каноническият избор ще се проведе след св. Литургия в синодния параклис. Двамата кандидати през това време ще се черкуват в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и след края на вота ще бъдат поканени в синодната палата, където официално ще бъде обявен новият Врачански митрополит.
Очаква се на заседанието в събота вечерта да бъдат решени и други спешни организационни въпроси от живота на БПЦ, но засега няма информация кои ще са те.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wy6wa
| Словото стана плът |
|---|













