Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
1_19.jpgФаксимилно издание на руския "Лицев летописен свод", създаден за цар Иван Грозни, беше показан днес в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

Според директора на библиотеката проф. д-р Боряна Христова "Лицевият летописен свод" е върхово постижение на староруското книжовно изкуство от втората половина на 16-и век. На някои места в томовете се говори за България и за българските царе.

Проф. Христова се надява на помощ от българския бизнес, за да може Националната библиотека да купи факсимилното издание.

Еталонното издание, снабдено с богат научен апарат, струва 200 хил. евро. "Народното" издание е 12 хил. лева, каза пред "Дневник" доц. Елена Павловска - представител на Руската академия на науките в България.

Книгата по същество представлява най-ранната в света ръкописна историческа и литературна енциклопедия - така тя представи паметника пред вестник "За Буквите". И допълва: "В нея широко е осветена историята на балканските народи – българи, гърци, сърби. Заради изключителната ценност на оригиналите достъпът до "Лицевия свод" дълго време е бил ограничен дори за учени – изкуствоведи, литературоведи, историци".

Сводът се състои от 10 000 ръкописни листа с над 17 000 цветни миниатюри, създадени за Цар Иван Грозни през XVI в. Всяка страница от книгата съдържа илюстрация и кратък текст на старославянски.

След смъртта на Иван Грозни листовете остават неподвързани в течение на два века и се разпръсват из различни царски и патриаршески домове. Постепенно се формират 10 тома, които сега се съхраняват в три държавни хранилища: Държавния исторически музей в Москва, Библиотеката на Руската академия на науките и Руската национална библиотека в Санкт-Петербург.

Преди няколко години руската фирма "Актеон" се заема с факсимилно издаване на всички 10 тома на "Лицевия свод".

Според доцент Павловска книгата ще представлява огромен интерес за българската научна общност. "Никой в България не е виждал тези ръкописи", заявява тя. "Голяма част от книгата е посветена на Древна Гърция, Византия и българските земи и съдържа много сведения за траките, за българските царе, за покръстването и историята на българската религия".

През следващите месеци книгата ще бъде представена и в някои университети.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33pq9 

Разпространяване на статията: