Мобилно меню

4.1111111111111 1 1 1 1 1 Rating 4.11 (18 Votes)
1_27.jpg- Тази седмица гръмна поредният скандал, този път в община Гърмен. Лидерът на партията Ред, законност и справедливост Яне Янев изнесе данни за прояви на радикален ислямизъм в общината. Как ще коментирате Вие тези изнесени данни?

-
Добре е три пъти да се мери и после да се реже преди да се каже дали това е скандал или не, защото ако ДАНС проверяват или някаква партия като Ред, законност и справедливост е алармирала аз като богослов се съмнявам, че точно това са фактите, които са изложени. Много трудно може да се направи разлика ако човек не е запознат с радикалния ислямизъм и с обикновения такъв. Ислямът е малко по – агресивна религия, която винаги е насочена по – скоро срещу останалите и има много строги порядки в шериата и в поведението на самите вярващи. И ако той се спазва стриктно, както в България не става, тогава може да направи силно впечатление на околните. От друга страна ако ДАНС проверяват това нещо те не са компетентни да го правят. Те могат да проверяват дали има някакви прояви на тероризъм, дали има финансови манипулации, но при тях няма експерти, които да са богослови. Така, че няма да стане ясно, освен, ако някой там не е събрал някакви опасни за хората и сигурността на държавата боеприпаси.

- Съществуват ли прояви на радикален ислям у нас и каква е опасността, която подобни явления крият?

- Радикален ислям у нас има най – вероятно още от времето след промените. Защото лично аз се бях запознал с няколко фондации, които финансират подобен род дейности. Предполагам, че в районите, където има само ислямско население може би има такива организации, които се занимават с това, но аз лично нямам данни за такъв род дейност и не мога да кажа, че ето тази фондация се занимава с това. Много лесно могат да се хванат тези фондации, които в Арабския свят се занимават с радикален ислям и с поддържането на радикални групировки и милитаризирани ислямски групи и ако те развиват дейност в България или имат фронтови организации да бъдат прихванати. Това е един от начините за разкриването на подобен род подривна дейност, но лично аз не разполагам с информация за съществуването на такива организации.

- Според политиците този скандал ще повлияе на етническия мир в страната. Как църквата може да запази етническото спокойствие в България?

- Църквата ни винаги може да помогне в тази насока и тя винаги е била стожер на мира. Лошото е, че в момента се води от нашето правителство война срещу църквата и се стараят по всякакъв начин да ни лишат от въздействие над обществото. Като пример за това е и последният опит за промяна на закона за образованието, в който се цели църквата и семинариите да бъдат изхвърлени от закона. Църквата винаги е оцелявала и се справяла с всякакви ситуации, но не може да се иска да им помогнем в една ситуация, в която искат да ни изхвърлят от обществото. Това може да звучи силно, но такива са фактите. Ние имаме междурелигиозни срещи с представители на ислямската общност в страната още от преди 10 години. Ние сме обсъждали редица социални проблеми. Ние нямаме проблеми по между си, имам предвид чисто религиозни проблеми. Нашата концепция за образованието беше подкрепена от Висшия ислямски институт и от духовният им съвет. Проблемът не се крие тук, това е политизиране. Незнам чия е тази цел. Сега скочиха срещу забрадките на мюсюлманите и нашите религиозни символи.

- Аз точно това щях да Ви попитам, защото именно в този проектозакон ученици с християнски кръстове или момичета със забрадки по мюсюлманската традиция няма да бъдат допускани в училищата. В проекта за закон за училищното образование е записано, че българското училище е светско и учениците не може да носят символи, които по агресивен и натрапващ се начин демонстрират религиозните предпочитания.

- Абсолютно некадърно е написан този закон. Авторите на закона казват, че християнските кръстове и забрадките са религиозни символи. А какво ще каже същият този автор на закона за пентаграма, свастиката, обърнатия кръст, полумесеца и Ин – Ян, това не са ли религиозни символи? Не може да се прави такава сегрегация. Ако този закон влезе в сила ще стане огромен скандал, не скандал, а ще се създаде такова огромно напрежение на религиозна основа благодарение на сега управляващата тройна коалиция, която в момента незнам какво прави, защото стана ясно, че тя от нищо не разбира и тръгна да се бърка и в религиозния мир в страната. Ние този религиозен мир го поддържаме вече 20 години, а те ще се опитат с един некадърно написан закон, който дори не е и научно обоснован. Ние имаме едно възражение, което скоро ще внесем в НС. В този закон не са посочени целта, задачите и методите на възпитание, все неща, които са основни за един закон. Не са дефинирани тези неща, но са дефинирани кръста и забрадката. Съгласен съм някой йезуит от днешно време, който обича Игнасио Лойола, и който обаче не е религиозен да подгони религиозните общности в страната, но да наруши изцяло всички европейски конвенции, да подгони не само християните и мюсюлманите, но и да подгони неоезичниците, сциентолозите, и всички религиозни символи да бъдат включени. Сега какво става? Опитват се да създадат напрежение между християните и мюсюлманите, каквото в момента няма.

- След като казвате тези неща не може ли църквата да се намеси за да предотврати създаването на напрежение и проблеми?

- Неминуемо ще стане сериозен проблем и голям не, а огромен религиозен скандал ако се приеме този закон и министър Даниел Вълчев не си подаде оставката. Религиозният мир в страната се крепи на споразумение между православната църква и ислямските общности. Аз Ви казах, ние говорим, обсъждаме, провеждаме съвместни срещи и конференции, за разлика от политическите партии. Това общуване между нас не е свързано с прехвърляне на пари и други далавери. На добра воля е нашето отношение.
 
- Трябва ли да има часове по религия в училищата?

- Предметът „Религия” е необходим на българското училище и на българското общество, но въвеждането му засега не е на дневен ред. Българската църква не е достатъчно последователна и настоятелна в преследването на тази цел. Преследването на целта църквата прави със свои средства и по свой начин, но може да бъде критикувана заради темповете, с които го прави. Има напредък по отношение на религиозната просвета по места и по енории – ако сравним положението през 1990 г. и сега. Но основната ни задача е да въведем това, което дължим на училището в самото училище – за да допринесем за извисяване нравствените ценности на българското дете и желанието му да върви по добър път и да не следва лошите практики в нашето общество. Алтернатива на изучаването на предмет „Религия”, са неделните училища. Младежкият православен център „Св. Йоан Златоуст” поддържаше такова училище в Сливен, но той бе закрит след един обир в него. Намерението е центърът да заработи отново в храм „Света София”, където обаче все още не е оборудвана зала за обучение, което може да бъде подновено от месец септември тази година. Има няколко добри центрове на православна просвета в Сливенската епархия, като манастирът в ямболското село Кабиле, православният център към храм „Св.св Кирил и Методий” в Бургас под ръководството на отец Захарий Дечев, а отделни свещеници също водят курсове по християнска просвета по места. Чувства се обаче липсата на централизирана и систематизирана програма, от която да се ръководят отделните центрове. В Сливен “Религия” като Свободно избираем предмет се изучава само в две училища, за разлика от Бургас, където почти във всички учебни заведения има такъв СИП.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqrh 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Когато човек се моли, той се държи към Бога като към приятел – разговаря, доверява се, изразява желания; и чрез това става едно със Самия наш Създател.

Св. Симеон Солунски