Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
1101.jpgПредизикват ме, ще се развихри тайфун "Кирил" и мнозина ще разберат, че са били подведени, казва Варненският и Великопреславски митрополит

- Ваше Високопреосвещенство, на своята лятна сесия Светият Синод отново не прие дата за свикването на Шестия църковно-народен събор. Според Устава на БПЦ той трябва да се провежда на всеки пет години, но този период отдавна е просрочен. Миряните вече се питат защо?

- Въпросът за свикване на Шестия църковно-народен събор се разглежда на всяка сесия от влизането в сила на новия Закон за вероизповеданията до сега. Възложено бе на комисии да обсъдят възможните промени, изменения и допълнения в Устава на Българската православна църква. Предстои да се вземе решение за основните въпроси от устройството на БПЦ и тогава Светият Синод ще вземе решение кога да свика събор.

- Мандатът на епархийските избиратели, а и на църковните органи обаче вече е изтекъл. Означава ли това, че те са нелегитимни?

- Твърде едностранчиво е да се каже, че мандатът им е изтекъл, тъй като в Устава не е казано това, освен, че Светият Синод когато реши, се разпорежда да се проведат избори за църковни настоятели. Изрично не е казано какво следва ако не се разпореди, поради което може да има тълкувания и възможности за много неща. Просто този устав е изготвен от много добри адвокати и архиереи, поради което не ограничава възможностите, а дава достатъчно и разнообразно тълкуване, което е дало възможност на Св. Синод и в най-трудните моменти да намира изход от различните ситуации.

- Каква част от имотите на БПЦ все още не са върнати - от държавата, и от хората на Инокентий?

- От страна на държавата не са върнати 50% от имотите и имуществото на БПЦ. Необходимо е да се уточни статутът на храмовете, обявени за паметници на културата, но които не са действащи. Докато работим на ишлеме и се съдим със Софийски университет, БАН, със здравни институции, пък даже и с правителството, скоро няма да успеем. Необходимо е повече добра воля и от страна на миряните, които са едната част от христовата църква. Мнозина смятат, че само духовенството е църквата и питат какво прави църквата по този или онзи. А къде са миряните, питам аз?!? Крайно време е да осъзнаем, че наистина ни е необходимо единството, което прави силата.

За имотите, които все още се владеят от клирици, които не принадлежат към единството на БПЦ, думата има Светият Синод и съответните инстанции. Мога само да кажа, че не може да има частни църкви в една правова държава. Като претендираме за църковните имоти, ние няма да сложим нищо в своя джоб. Всичко е за православните християни, естествено за духовенството, за да служи още по-успешно на родната ни църква. Варненско-Великопреславската епархия е повече ощетена. Голяма част от земеделската ни земя в Добруджа не ни е върната. Някои епархии даже не разполагат с такава или са много малко. Стопанисването става според Устава на БПЦ и законите в страната. В това отношение, разбира се в много по-голяма степен на морал, църквата действа като всеки един собственик, който има право да се разпорежда, да развива и да увеличава имуществото си.

В няколко отношения Варненско-Великопреславската епархия е която най-вече се възползва от създадените условия за възстановяване на стари храмове, строежи на нови църкви и манастири, разбира се с помощта на ктитори, дарители, отделни програми на предишното правителство, което продължава и досега, благодарение на което през юли бе открит новият път от село Златар до манастира "Св. св. ап. Петър и Павел", благодарение на проекта, изготвен от Община Шумен и съдействието на министър Асен Гагаузов. Осветихме три нови храма в село Цонево, Варненско, а също и "Св. цар Борис" във връзка с 1100 годишнината от успението на нашия Покръстител и Просветител, "Св. Георги Победоносец" в Овчарово, Добричко и "Св.св. Кирил и Методий" в Караманите. Положихме основните камъни за нови храмове в Царевец - Добричко, Кипра - Девненско, Китка и Юнак - Авренска община. Предстои построяването на два нови големи храма във Варна. Общината ни предостави на катедралния храм 5000 лв. за монтиране на радио и телевизионен предавател, по който ще се излъчват директно службите. Нашата епархия е единствената, която чрез увеличаването и оползотворяването на своите имоти развива и подпомага просветна, научна и социална дейност.

- Започнахте ли възстановяването на манастира "Св. Пантелеймон", който си върнахте чрез спечелен търг, и кога той ще заработи като духовно-просветителски център, каквото намерение обявихте преди време, че имате?

- Манастирът "Св. Пантелеймон" ще стане като това, което е бил през Х век, тъй като имаме съдействието на поместни православни църкви, като Вселенската, Руската, Сръбската, Еладската, Полската и др., на научни институти от България и чужбина. Необходими са някои технологични процедури, които може да се каже, че забавят нещата. Чувствам, че наистина, в положителен смисъл, ще се развихри някой тайфун "Кирил". Още повече, когато ме предизвикват. Мнозина ще разберат, че са подведени. Господ е велик и помага на тези, които желаят да следват думите на Спасителя: "Моят Отец досега работи, и Аз работя." (Йоан 5:17).

- Неврокопският митрополит Натанаил лансира идеята епархиите да минат на самоиздръжка, а оттам и свещениците. До къде се стигна с този въпрос?

- Понякога някои не знаят какво правят. Смятат, че само те имат право, че само те мислят за благото на църквата и паството. Лично аз смятам, че въпросите трябва да се обсъждат и решенията да се вземат от всички, а не да подкрепяме някого, колкото и благочестив и църковен човек да се смята той. Най-лошо е, когато под такова прикритие се руши единството в Църквата. Митрополит Натанаил смята, че по този начин ще бъдат наказани недобросъвестните свещеници, архиереи и миряни или ще бъдат заставени да се откажат от личните си интереси всички частни производители и търгаши на църковна свещ и да се върнем към централизираната система, която е доказала своята жизненост, поради което повечето епархии продължават да я спазват. Така ще могат да се повишат и заплатите на духовенството и на църковно-служителите, особено когато всички го осъзнаят и престанат със злоупотребите. В крайна сметка всички трябва да помним, че Бог е този, който ще съди всеки, според делата му и никой няма да избегне Неговия справедлив съд.

- Новата комисия по досиетата заработи активно още от първите седмици, разкри агентурното минало на хора от различни обществено-политически нива. Има ли безпокойство във висшия клир от едно евентуално отваряне на досиетата? Лично вие безпокоите ли се?

- Досиетата трябваше да бъдат отворени още навремето. Колкото повече време минава, възможни са повече злоупотреби и неточности. Аз нямам от какво да се безпокоя. Отминаха мнозина от този живот, може би между тях е имало такива, които биха се безпокоили. Смятам, че 1989 г. не може да се смята за предел, защото аз не съм бил фаворит за Варна. "Натанаил и Кирил много миришат на тамян", казваше министър Любомир Попов, председател на комитета по въпросите на Българската православна църква и религиозните култове. Да не говоря какво са правили с родителите ми и със самия мен, когато реших да отида да уча в семинарията, защо 2 години бях "строител на светлото бъдеще на България" в Кремиковци, за което всеки път, когато мина край "металургичния ни гигант" ми напомня станал ми роден "приятният" дъх на тъмния облак над него.

- Вижда се, че енорийски свещеници по места развиват благотворително-душеспасителна дейност, но като цяло, прави впечатление, че БПЦ още няма единна програма по този въпрос. Вероятно се подготвя такава?

- Светият Синод отдавна е поставил и тези въпроси пред Народното събрание, правителството и институциите, с които БПЦ може и трябва да си сътрудничи. На лятната сесия обсъдихме много от наболелите въпроси, като насилието в обществото, училищата, пътищата, по които стават толкова катастрофи, незаконното съжителствуване на мнозина млади, породено от свободния сексуален живот преди брак, въпроса за донорството. Предстои по-задълбоченото им разглеждане и излизане с официално становище по най-наболелите въпроси.

Що се отнася до Варна, преди четири години ние бяхме първата епархия, която имаше официален договор с Министерството на труда и социалната политика и чрез община Добрич направихме за приют на деца, лишени от родителска грижа. През 1999 г. съвместно с две католически фондации създадохме асоциация "Св. ап. Андрей" за осъществяване на социална дейност. В резултат, всяка година влизат няколко десетки хиляди евро, благодарение на които изцяло се издържат православната детската градина със 120 деца, 30% процента от които са циганчета, над 100 лица са под социален патронаж и др. Имаме и други проекти. Създадохме Център за лечение и обгрижване на наркозависими, друг за инвалиди, работим с хора, посегнали на живота си.

На 3 август открихме Център за обслужване на хора с увреждания в помещение, предоставено от областният управител г-н Петър Кандиларов и в сътрудничество с д-р Емил Кючуков, управител на сдружение "Здраве за всички" и Фондация за реформа в местното самоуправление. Проектът се финансира от Американската агенция за международно развитие по проект "Мрежа за социално включване на хората с увреждания". Така заедно ще подкрепяме и насърчаваме бизнес-плановете и предприемачеството на хора с увреждания, в това число и с европейски програми. В тяхното състояние много е важна моралната подкрепа, която ще получават от Църквата. С Община Варна сътрудничим отдавна, но за пръв път, откакто съм тук във Варна от 18 години, област Варна протяга ръка за съвместно сътрудничество с Варненска и Великопреславска Света митрополия. Поредната придобивка, каквато друга Община не е правила, доколкото знам, за Църквата е релейната станция за телевизионни и радиопредавания от катедралния храм-паметник "Св. Успение Богородично", за която Община Варна ни дари 5 000 лв. Първото пряко предаване ще бъде на храмовия празник - 15 август, който е и ден на Варна.

- Преди време група интелектуалци повдигнаха въпроса за въвеждане на задължително изучаване на вероучение в училищата. До къде стигна тази идея?

-
Тази инициатива продължава. Негово Светейшество българският патриарх Максим при повод и без повод винаги настоява за въвеждане на вероучение в училищата. Светият Синод многократно е изразявал своето становище и мнение пред съответните органи, в епархиите се направиха много конференции, срещи и др. в това направление. В началото на септември във Варна, както всяка година, ще се проведе Седмицата на православната книга с участието на архиереи, духовници и миряни от различни църкви и страни, членки на Европейския съюз, като основната тема ще бъде "Православието и религиозното образование в общообразователното училище".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqaq 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душо моя, търси Единствения... Душо моя, ти нямаш никакъв дял със земята, защото ти си от небето. Ти си образът Божи: търси своя Първообраз. Защото подобното се стреми към подобно.
Св. Тихон от Воронеж