Мобилно меню

3.8333333333333 1 1 1 1 1 Rating 3.83 (6 Votes)
mget2.jpgПапа Бенедикт XVI е на път за първи път да влезе в джамия. Той обсъжда възможността да посети в Истанбул джамията "Султан Ахмет", известна още като "Синята джамия", при първата си визита в мюсюлманска страна. Посещението в Турция от 28 ноември до 1 декември става в момент на повишено напрежение между Запада и исляма. Властите предвиждат масови протести срещу папата, който по-рано тази година разгневи мюсюлманите с коментар за исляма и насилието. За да си спестят недоволството на електората, водещите политици от управляващата ислямистка Партия на справедливостта и развитието си измислиха различни поводи, за да не се видят с папата.

"Мога да потвърдя, че има възможност за кратка визита в джамията след посещението в музея "Св. София", каза говорителят на Ватикана Федерико Ломбарди. "Със сигурност това е признак за уважение (към исляма)", добави той. Ако това стане, Бенедикт XVI ще влезе за пръв път в джамия в качеството си на папа. Предшественикът му Йоан-Павел II направи това в Дамаск през 2001 г.

Иначе официалният фокус на визитата е срещата с Вселенския патриарх Вартоломей I - "пръв сред равни" между православните лидери. Но се очаква Бенедикт XVI да направи стъпки и за подобряване на отношенията с мюсюлманите. В Турция обаче някои се опасяват, че Бенедикт XVI няма реален опит с исляма, както например папа Йоан XXIII, който от 1935-а до 1944-а е бил папски нунций в Истанбул. Този бивш християнски град показа, че може да почита папите, на които се възхищава. В него има улица, кръстена на Йоан XXII, който каза: "Обичам турците", и статуя на Бенедикт XV заради хуманитарната му дейност в помощ на ранените турски войници през Първата световна война. Сред мюсюлманите има и безпокойство, че сегашният папа отваря стари рани, разделящи християнството и исляма. И че не е като Йоан-Павел II, който целуна Корана и каза, че християни и мюсюлмани се молят на един и същи господ.

Бенедикт XVI вече каза, че съжалява за използвания от него цитат от византийския император Мануил II Палеолог (1371-1425 г.) при визитата му през септември в Германия. Думите, които тогава разгневиха мюсюлманите, бяха: "Но покажи ми какво ново е донесъл (пророкът) Мохамед и ще откриеш само зли и нехуманни неща, като това, че е наредил с меч да се разпространява вярата, която е проповядвал". Бенедикт каза, че те не отразяват личното му мнение и че той уважава исляма.

Но мнозина в ислямския свят продължават да искат извинението, което не бе дадено. Бенедикт XVI ще се срещне с шефа на турската дирекция за вероизповеданията Али Бардакоглу, който бе нарекъл думите му "заплаха за световния мир". Но премиерът Реджеп Тайип Ердоган, както и външният министър Абдула Гюл "удобно" се изнасят за срещата на върха на НАТО в Рига. Все пак Ердоган допусна, че може да се види за кратко с папата на летището в Истанбул, ако времето на тръгването на Бенедикт XVI и неговото завръщане съвпаднат. Всичко това създава усещането, че управляващите в Турция смятат визитата за второкласно протоколно посещение.

За християните обаче то със сигурност не е такова, въпреки че никой не очаква преодоляване на схизмата, разделила ги на католици и православни от почти 1000 години. Теолози предполагат, че Бенедикт и Вартоломей ще намерят доста допирни точки с оглед на растящия враждебен секуларизъм в Европа и предизвикателството, което ислямските екстремисти отправят към света.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kwky 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Когато някой е смутен и опечален под предлог, че върши нещо добро и полезно за душата, и се гневи на своя ближен, то очевидно е, че това не е угодно на Бога: защото всичко, що е от Бога, служи за мир и полза и води човека към смирение и самоукорение.
Св. Варсануфий Велики