Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)
640778.bin.jpgНа 95-годишна възраст от пневмония е починал сър Джон Темпълтън – един от най-големите филантропи на XX век, учредител на наградата Темпълтън, присъждана за забележителни постижения в областта на религията, науката и философията.

Сър Джон Темпълтън е роден през 1912 г. в щата Тенеси. Завършва Йейлския университет, а след това следва в Оксфорд, Англия. През 30-те и 40-те години на миналия век, благодарение на изключителния си ум и предприемчивост, успява да спечели голямо богатство, търгувайки с акции на международния пазар. Превръща се в жива легенда сред инвеститорите заради умението си да придобива акции на губещи компании в подходящ момент и след това да ги продаде в още по-подходящ момент с голяма печалба.
 
През 1972 г. учредява премията Темпълтън за забележителни постижения в духовната област, философията и науката. Това е и най-голямата парична премия, присъждана на отделна личност в света. По този начин сър Джон Темпълнът подчертава изключителната важност на духовните постижения за развитието на човешката цивилизация.

Пръв носител на премията стана майка Тереза. Фондация Темпълтън й връчи своя приз за героичните й усилия в помощ на бездомните деца от Калкута. Друг известен носител на наградата Темпълтън е Александър Солженицин, който получава реномираното отличие през 1983 г. Д-р Джон Полкингхорн, физик-математик и англикански свещенник, спечели наградата през 2002 г. за приложение на научни подходи в изследването на християнството. Холмс Ролстън III, професор в Университета на Колорадо, познат като "бащата на природната етика", получи наградата през 2003 г. за неговите трудове, обединяващи биологията и религията за по-добро разбиране на еволюционните екосистеми на земята. За 2008 г. носител на наградата стана полският свещеник и космолог проф. Майкъл Хелър, считан от мнозина за основател на „научната теология”.  

Всяка година фондацията Темпълтън разпределя около 70 мил. щатски долара за изследвания в областта на  богословието и хуманитарните науки.
 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33kh6 

Разпространяване на статията: