Мобилно меню

4.7471264367816 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (87 Votes)

80320Патриарх Вартоломей се обърна с програмна реч към събралите се йерарси на Вселенската патриаршия, които през тези дни (1-4 септември) провеждат своя Синаксис (епископска среща, събрание). Очаквано централна тема в нея беше украинският църковен въпрос. Патриарх Вартоломей изложи гледната точка на Патриаршията за историческите трудности пред украинското православие.

„Всичко започна в началото на 14 век, когато престолът на Киевската митрополия беше пренесен, без канонично разрешение от майката-църква в Москва. Оттогава от страна на нашите киевски братя продължават непрекъснатите усилия да получат независимост от църковния контрол на московския център. И действително, упоритостта на Московска патриаршия доведе до разкола, от който и до днес страда народът на Украйна“, отбеляза патриархът.

Според него, „Киевска митрополия остава постоянно и непрекъснато в каноническа зависимост от Константинополската църква-майка“. Той обърна внимание на обстоятелството, че църквата-майка (Константинополската патриаршия) не е отстъпвала на Москва своите канонични права по отношение на Киев и в настоящата ситуация, образувала се днес в украинското православие заради Русия, която не успя да реши проблемите, Вселенска патриаршия е поела инициативата да реши украинския въпрос. Такава е отговорността на църквата-майка, според правата, дадени ѝ от свещените канони и отчитайки юрисдикционната отговорност на Константинопол над Киевска митрополия.

Патриарх Вартоломей говори и за епископ проф. Макарий Христополоски, който дълго време е проучвал украинския въпрос и е предоставил доклад от 90 страници на епископата на Константинопол. Изучавайки съответните църковни канони, канонистите на Вселенска патриаршия са направили извод, че „само Константинополският патриарх има привилегията да съди и решава конфликти между епископите, духовенството и митрополитите на другите патриаршии“.

„Мисията на Вселенска патриаршия не се състои в налагането на нови еклисиологични принципи, а в запазването на истините на вярата, традициите и боговдъхновените светоотечески учения, създадени преди векове. Вселенската патриаршия носи отговорност за решаването на въпроси от църковен и каноничен характер, тъй като единствена има каноническата привилегия да изпълни този висок дълг“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u9xq6 

Разпространяване на статията: