Мобилно меню

4.8974358974359 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (39 Votes)

sxism fanariПрез последните дни седалището на Вселенската патриаршия в истанбулския кв. „Фенер“ стана цел на поредни посещения от страна на православните в Украйна. Тези посещения са свързани съвсем конкретно с обявеното намерение на Константинополския Вселенски патр. Вартоломей да задвижи въпроса за даването на пълна самостойност (автокефалия) на Православната църква в Украйна.

След великденското (поредно) посещение на президента на страната Петро Порошенко при патриарх Вартоломей и започването на новия етап в усилията за предоставяне на автокефалия на УПЦ юни месец се оказа горещ за самата патриаршия. За това безспорно допринесе и обявеното мнение на Вселенския патриарх да се приключи с тези православни терзания на последните десетилетия за постигане на самостойност в рамките на националните държави, където той явно имаше предвид преди всичко Украйна и Македония.

Започнала отпреди повече от хилядолетие с даването от Константинопол на самостойност на Българската църква, последвана от Сръбската и Руската църква (доста по-късно), тази традиция на отделяне и обособяване на национални църкви продължава до 20 век. В края на века беше официално призната фактическата автокефалия на Грузинската църква и на Чехословашката (сега на Чехия и Словакия) църква. Но остана висяща автокефалията на Македонската и на Украинската църква. И докато в Македония над 99% от православните припознават тъкмо МПЦ за своя църква, в Украйна нещата са доста по-сложни: по-голямата част от православните (които като цяло са мнозинството от християните в страната) се числят към Руската православна църква – Московска патриаршия, останалите православни християни се делят на две или дори на три неканонични, т. е. непризнати православни юрисдикции. Най-значимата от тях е на бившия Киевски митр. Филарет (Денисенко) и бивш председател на външния отдел на РПЦ-МП, който след политическите промени в Източна Европа и обособяването на Украйна като самостойна държава оглави отцепилата се от РПЦ църква, която после се самопровъзгласи за патриаршия. Тази формация, както и други, подкрепяни от украинците в емиграция в Канада и САЩ, придобиват (с явната подкрепа на украинските власти) все повече поддръжка и от украинците от юрисдикцията на РПЦ. Политическото говорене в Украйна за това, че „Константинополска патриаршия е обещала да даде автокефалия“, кара някои клирици и хиляди вярващи да желаят отделяне от РПЦ-МП в нова, канонична автокефална Украинска православна църква на всички православни украинци. Това се вижда и от посещението преди дни на Дубненския еп. Пимен (от РПЦ-МП) във Фенер, който е представил подписи от 50 хиляди православни християни, желаещи да се отделят в автокефална УПЦ, но в рамките на църковните канони.

Последното посещение в Патриаршията е на група миряни и клирици на т. нар. „Киевска патриаршия“, придружавани от посланика на Украйна в Анкара и генералния им консул в Истанбул. Всичко това създава впечатлението, че нещата са задвижени към решение на въпроса с украинската автокефалия, макар че не трябва да се очаква скорошна развръзка на сложния възел от въпроси.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxh9r 

Разпространяване на статията: