Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
Провежданата в Русия образователна реформа може да нанесе сериозна вреда на развитието на богословското образование в руските висши учебни заведения, твърди Мария Тюменева, секретар на отдела по научно-методическо обезпечаване на богословското образование в Православния Свето-Тихоновски държавен университет.

"Предложението да се съкрати образователният вертикал по богословие без съмнение противоречи изцяло на световния опит, според който богословското образование се явява фундамент и корона на хуманитарното знание", твърди Мария Тюменева в интервю пред Интерфакс.
Според нея очакваните през тази есен промени в класификацията на всички образователни направления може да доведе до съкращаване на вертикала на богословското образование, като то стига единствено до ниво магистратура.

"Такива варианти са нежизненоспособни и показват единствено неразбиране на смисъла на богословското образование. Богословието е цял комплекс от науки, които предполагат освен богословски и значителни филологически, философски и исторически познания".

Затова първостепенна задача на експертите е да обяснявят, включително и в Министерството на образованието, че трябва да се съхрани пълният вертикал на богословско образование. Обратното означава да се закрият висшите богословски заведения. А техният ръст в Русия през последните години стремително се увеличава.

Тази учебна година богословие се преподава в 35 руски висши учебни заведения, като този брой всяка година се увеличава с още 4-5. "Тези темпове на растеж показват обективния скок в развитието на висшето богословско образование в страната", твърди експертът Мария Тюменева.

Информация на Интерфакс

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a66y 

Разпространяване на статията: