Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Румънски архиепископ призна днес, че е сътрудничил на бившата политическа полиция Секуритате преди да стане свещеник, предаде Асошиейтед прес.

Теодосий, архиепископ на черноморския град Кюстенджа (древната Томи), заяви пред АП, че е бил принуден да подпише писмен ангажимент към Секуритате през 1987 г., когато бил асистент в Института по богословие в Букурещ.
       
"Мисля, че бях уязвим, защото бях подал молба за обучение със стипендия в чужбина", заяви архиеп. Теодосий. Той разказа, че е бил държан четири часа в милицията и бил заставен да подпише ангажимент със Секуритате.

Архиепископът посочи, че е информирал само за въпроси "от голям национален интерес".
Признанието на Теодосий идва няколко дни, след като президентът Траян Бъсеску призова за отваряне на досиетата на духовенството.
       
Решението на Бъсеску да разсекрети близо 1,3 милиона досиета на Секуритате разтърси румънската политика, отбелязва АП.
       
Юстин Маркис, известен православен духовник, заяви по-рано тази седмица, че е давал сведения за чужденците, които посещавали манастира Кея, където бил монах. О. Маркис каза, че е давал информация и за тогавашния американски посланик.
       
Архиепископът на Алба Юлия Андрей (Андрейкуц) призна тази седмица, че е докладвал на Секуритате за близък приятел. Архиереят посочи, че е бил принуден да прави това.
       
Архиепископ Теодосий разказа, че Секуритате е поискала от него да дава информация за учители и студенти в института по въпроси "от голям национален интерес". "Четейки моето досие сега, откривам, че те са ме смятали за провал като информатор", каза Теодосий.  Той защити действията си, като посочи, че "това е било обещание да бъде верен на страната и народа". Теодосий споделил за сътрудничеството си със своя духовен баща. "Това не тежи на съвестта ми", посочи архиепископът.
 
Теодосий е избран за архиепископ на Томи (Кюстенджа) през 2000 г.
 
Смята се, че политическата полиция от времето на комунизма Секуритате е вербувала много свещеници в периода, когато ходенето на църква не се насърчаваше, а атеизмът беше официална държавна политика.
       
Главата на Румънската православна църква патриарх Теоктист изрази увереност миналата седмица, че свещениците не са издавали изповедите на енориашите си. Църквата иска да запази правото да дава оценка за отношенията на свещениците със Секуритате.
     
По време на комунизма хиляди свещеници бяха изпратени в затвора или в трудови лагери заедно с десетки хиляди политически затворници, посочва АП.
       
Отворените досиета разкриват, че някои румънци са сътрудничили на Секуритате доброволно, а други са били принуждавани към това, често след като са били освободени от затвори или лагери, отбелязва агенцията.

Източник: БТА

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a66w 

Разпространяване на статията: